Regionalni sastanak na Cetinju: Balkan ima šta da pokaže Evropi
Žabljak Crnojevića

Agresivna promocija

Regionalni sastanak na Cetinju: Balkan ima šta da pokaže Evropi

CETINJE – Područje Balkana bogato je kulturnom baštinom, o čemu se u inostranstvu jako malo zna i to je šansa za kreiranje tržišno zanimljivih turističkih ponuda – kazala je danas (ponedeljak) konsultant Centralne Evropske inicijative Darja Radić na regionalnom sastanku posvećenom ulozi baštine u kulturnom i ekonomskom oporavku zemalja Zapadnog Balkana.

Sastanak je na Cetinju organizovalo Mininistarstvo kulture Crne Gore, u saradnji sa Radnom grupom za kulturu i društvo Savjeta za regionalnu saradnju i Centralnom evropskom inicijativom.

- Riječ je o projektu koji izvodi Centralna evropska inicijativa i ima za glavni cilj identifikovanje reprezentativnih kulturnih dobara koja mogu biti uključena u regionalne turističke kulturne ponude, sa posebnim akcentom na vodeće projekte koji su izabrani u okviru „Ljubljana procesa II“ – kazala je Darja Radić i podsjetila da su radionice do sada održane u Bosni i Hercegovini i Srbiji, a biće održane još u Hrvatskoj, Albaniji, Makedoniji i na Kosovu.

Upoznati ljude sa baštinom

Prema riječima Darje Radić, područje Balkana je unazad nekoliko godina bilo poznato po sukobima koji su se tu dešavali.

- Treba ljude upoznati sa kulturnom baštinom. Ovo je prilika da Evropljanima pokažemo da je ova teritorija vrlo zanimljiva, da ima bogatu kulturnu baštinu, zanimljiv način života. Jedna od potencijalnih mogućnosti koja bi se kao reprezentativan potencijal mogla plasirati kao turistička ponuda su „Putevi rimskih vladara“ i „priče iz drugog svjetskog rata“ – kazala je Radić i dodala da velike potencijale nude Kotor, Ulcinj, Cetinje.

Nakon ovih sastanaka Radić će prirediti izvještaj i izabrati nekoliko projekata koji budu naprimamljiviji za ponudu na turističkom tržištu.

Agresivna promocija

Ono na čemu bi, prema njenim riječima, trebalo najviše raditi je agresivna promocija i agresivan pristup tržištu kako bi se ljudi iz inostranstva upoznali sa kulturnom baštinom jedne zemlje.

Kriterijumi koji će biti presudni za izbor određenih djelova kulturne baštine je da imaju regionalni karakter, kako bi projekti imali prekogranični karakter. Na taj način će finansijeri lakše odvajati sredstva nego da je riječ o malim projektima koji su vezani i značajni samo za jednu državu. Važan kriterijum će biti i tržišna privlačnost.

Prema riječima Milice Nikolić iz Ministarstva kulture, ekonomski oporavak koji se bazira na kulturnoj baštini jedan od prioriteta kulturne strategije Ministarstva kulture.

- Trudimo se zadnjih godina da kulturnu baštinu prezentiramo ne samo kao nešto što se odnosi samo na kulturu, već kao dio nečega što može donijeti ekonomske benifite za zemlju – kazala je Nikolić.

Prijestonica kandiduje kulturna dobra

Kulturno turistički proizvodi od potencijalnog regionalnog značaja sa kojima će aplicirati Turistička organizacija Prijestonice Cetinje su Žabljak Crnojevića i bivša zgrada Fransuskog poslanstva (kao kulturna dobra prebačena sa prethodne liste prioritetnih intervencija). Na tom spisku su i Bolnica „Danilo Prvi“ i Mlin Ivana Crnojevića u vladičinoj bašti (kao novopredložena kulturna dobra) – kazala je direktirica TOCT Ana Marković.

(Izvor:Pobjeda)