Sječu drugog stabla bora, koji se nalazi na trotoaru ispred Hotela Bijela Rada spriječili su građani koji su pozvali i policiju kako bi spriječila, kako su kazali, nezakonitu aktivnost.
Službenici CB Bijelo Polje zaustavili su radove Komunalnog preduzeća, a po dolasku i nadležne Komunalne policije dogovoreno je da se sječa za danas obustavi, zbog negodovanja građana.
Iz komunalnog preduzeća su nezvanično kazali da su u pitanju redovne aktivnosti koje taj opštinski organ sporvodi u sklopu predviđenog plana rada na uređenju i održavanju javnih površina za tekuću godinu.
Foto:Kodex
Uklanjanje kultnog stabla, koje decenijama krasi centar Bijelog Polja, kod kojeg su se generacije okupljale i koja je bila obavezna stanica zaustavljanje pješaka zbog izlijepljenih čitulja obrazlažu lošim stanjem u kojem se bor nalazio. Osim opasnosti koje kao staro stablo predstavlja po pješake jer je navodno istrulilo, oštećuje i trotoar.
Revoltirani građani ljuti su zbog ovog postupka i tvrde da je u pitanju nedomaćnski odnos prema zajedničkoj imovini, stablima koja su rasla i ispratila mnoge generacije grada na Limu.
“Ružno je ovo što su uradili”, “Ne damo drugi bor”, “Svuda su posjekli drveće, ne možemo da živimo od prašine”, neki su od komentara koji su se čuli jutros pored posječenog bora.
Drugi bor za sada preživio, foto:Kodex
Osim protesta zbog uništavanja simbola grada, građani tvrde i da nije ispoštovana zakonska procedura, budući da opravdanih razloga za sječu bora nije bilo.
“70 godina taj bor nije oštetio trotoar i nije bio truo, što se vidi i sad kad je stablo osječeno”, kazala nam je jedna mještanka.
Podsjetimo, na pomenutoj lokaciji u toku su radovi na rekonstrukciji gradskog trga, što je moguće jedan od razloga za uklanjanje borova.
Iz Komunalnog su pojasnili, da je sječa ovih ali i ostalih dotrajalih stabala u glavnoj ulici, kao i u gradskom parku, počela jer je stala vegetacija.
Da li će opštinske službe i Komunalna policija biti tako revnosne, da u sklopu uređenja gradskog trga uklone i limeni objekat Safeta Saka Kolića koji više od 10 godina zauzima trotoar, a pritom je postavljen na tuđoj parceli i bez saglasnosti vlasnika i posluje bez ikakvih dozvola i za razliku od borova ruži glavnu gradsku ulicu, ostaje da se vidi.
Nelegalni objekat tik uz ulicu, foto:Kodex, arhiva
A bor k'o bor, nakon što je 77 godina pomagao Bjelopoljcima da lakše dišu, još jednom će možda nekom poslužiti kao drvo za ogrjev i biti od koristi ljudima do "smrti".
Foto:Kodex
Inače, u narodnoj tradiciji bor je smatran svetim drvetom, čak otjelotvorenjem božanstva, još od starih Slovena. U prošlosti su se pod njihovim krošnjama organizovali sabori i druga narodna okupljanja. U regionu se čak može i čuti kletva " bora mi" a poštovan je u mnogim krajevima svijeta te se tako može naći na poštanskim markama, grbovima i zastavama mnogih zemalja.Na Dalekom istoku bor je simbol besmrtnosti ali i drvo koje katolički vjernici ukrašavaju na Badnji dan.
Komentari