Zdravlje bubrega znači generalno dobro stanje tijela. Upravo zato je važno da ove stvari ne radite kako bi bubrezi nastavili da bez problema obavljaju svoju važnu funkciju.
Odlaganje odlaska u toalet
Ako često i dugo trpite i ne odlazite u toalet odraziće se na stanje bubrega. Na ovaj način se brže ramnožavaju bakterije što potencijalno može dovesti od upale urinarnog trakta, kao i infekcije bubrega,prenosi Žena Blic.
Dugo sjedjenje
Ljekari apeluju da je fizička aktivnost jako bitan dio života modernog čovjeka.
S obzirom da najveći dio poslova zahtijeva dugo sjedjenje, važno je da slobodan dio vremena provedete u šetnji ili na treningu. Šanse za oboljenja bubrega su povećena za 30 odsto, ako mnogo sjedite i niste fizički aktivni.
Pretjerana upotreba ljekova protiv bolova
Često upotreba analgetika utiče na brzinu protoka krvu u organizmu što je u direktnoj vezi sa bubrezima koji imaju bitnu ulogu.
Ako upotrebljavate mnogo ljekova protiv bolova najbolje je konsultovati ljekara kako biste dobili adekvatnu terapiju koja neće uticati na vaše bubrege.
Nedovoljan unos vode
Voda pomaže bubrezima da proizvode urin kako bi se uklonili toksini iz organizma. Ukoliko ne pijete dovoljnu količinu vode na dnevnom nivou može doći do proizvodnje kamenja u bubregu. Preporučena dnevna doza vode je od 1.5 do 2 litra.
Izbjegavajte sokove i zaslađene napitke.
Prevelik unos mesa, šećera i soli
Ako ste zavisnici od slatke, zasoljene hrane i mesa, bilo bi poželjno da promijenite svoje navike.
Šećer utiče na povišen pritisak i povećeva rizik od dijabetesa, meso narušava PH vrijednost, a zasoljena hrana otežava rad bubrega.
Komentari