Među brojnim liderima večeru si prisustvovali turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan i američki predsjednik Donald Trampa, koji su se srdačno pozdravili i kratko razgovarali. Na večeru u poznatom pariškom muzeju Orsej stigli su, između ostalih, i Angela Merkel, kancelarka Njemačke, kao i crnogorski predsjednik Milo Đukanović, Bakir Izetbegović, predsjedavajući Predsjedništva BiH, te srbijanski lider Aleksandar Vučić.
Đukanović sa suprugom Lidijom
Ceremoniji proslave 100. godišnjice od završetka Prvog svjetskog rata u Parizu trebao bi prisustvovati i ruski predsjednik Vladimir Putin.
Premijer Luksemburga Havijer Betel /desno sa suprugom Gotije Destanejem/lijevo
Trijumfalna kapija na vrhu Jelisejskih polja biće mesto centralne komemoracije u nedelju prije podne.
Pariz će biti pod pojačanim mjerama bezbjednosti sa oko 10.000 pripadnika snaga bezbjednosti raspoređenih po ključnim mjestima obilježavanja stogodišnjice.
Foto:Anadolija
Mirovni sporazum potpisan je 11. novembra 1918. godine i tim povodom će danas u Parizu biti i zvanično obilježavanje ove godišnjice.
Austro-Ugarska je u ljeto 1914. godine objavila rat Srbiji, otpočevši tako Prvi svjetski rat. Neposredni povod ratu bio je atentat na austrougarskog prijestolonasljednika nadvojvodu Franca Ferdinanda koji se dogodio mjesec dana ranije, 28. juna, u Sarajevu.
Prvi svjetski rat bio je globalni oružani sukob između dva saveza država (Antanta i Središnje sile) koji se odvijao na više kontinenata, između 1914. i 1918. godine. Posljedice rata bile su, između ostalog, više od 40 miliona žrtava, uključujući približno 20 miliona poginulih vojnika i civila i značajna razaranja država, te se smatra prvim ratom globalnih, svjetskih razmjera.
Rusija i Njemačka su dvije zemlje koje su imale najviše žrtava u Prvom svjetskom ratu. Naime, poginulo je 1,8 miliona ruskih i 1,7 miliona njemačkih vojnika. Treća zemlja je Francuska sa 1,3 miliona poginulih vojnika.
Komentari