Knji­ga „Vječ­na­ja Pa­mjat”,  Mi­lo­ša K. Vo­ji­no­vi­ća u hramu Hristovog vaskrsenja
Hram Hristovog vaskrsenja

Isti­na je put do po­mi­re­nja

Knji­ga „Vječ­na­ja Pa­mjat”, Mi­lo­ša K. Vo­ji­no­vi­ća u hramu Hristovog vaskrsenja

Knji­ga „Vječ­na­ja Pa­mjat” po­sve­će­na stra­da­lom sve­šten­stvu Mi­tro­po­li­je cr­no­gor­sko-pri­mor­ske to­kom Dru­gog svjet­skog ra­ta, oku­pi­la je u krip­ti Hra­ma Hri­sto­vog vas­kr­se­nja po­red auto­ra, Mi­lo­ša K. Vo­ji­no­vi­ća, mi­tro­po­li­ta cr­no­gor­sko-pri­mor­skog Am­fi­lo­hi­ja i pro­to­je­re­ja sta­vro­fo­ra Ve­li­bo­ra Džo­mi­ća, kao i isto­ri­ča­ra Ta­di­ju Bo­ško­vi­ća.

Daj bo­že da knji­ga bu­de pod­sti­caj da se na zdrav na­čin ob­ja­sni sve ono što se de­ša­va­lo od 1941. do 1990. go­di­ne. Je­di­ni na­rod ko­ji do­sad to ni­je ura­dio je naš na­rod. Ni­ko ni­je op­te­re­ćen brat­skom smr­ću kao što je Cr­na Go­ra - re­kao je mi­tro­po­lit Am­fi­lo­hi­je.

On se osvr­nuo i na ak­tu­el­na po­li­tič­ka de­ša­va­nja is­ta­kav­ši da je sa­da­šnja vlast pro­i­za­šla iz bra­to­u­bi­lač­ke ide­o­lo­gi­je. Sve što se sad ra­đa u Cr­noj Go­ri, sva ide­o­lo­gi­ja mon­te­ne­grin­ska je plod ono­ga što se for­mi­ra­lo u vre­me­nu re­vo­lu­ci­o­nar­nog slje­pi­la, ko­je je po­mra­či­lo umo­ve i ro­di­lo si­stem ko­ji je za­vla­dao `90. go­di­na. Nna­dam se da će se na­ći isto­ri­ča­ri ko­ji će na zdrav na­čin, na osno­vu prav­de bo­ži­je, sa­gle­da­ti šta se za­i­sta de­ša­va­lo, da za­poč­ne­mo da gra­di­mo bu­duć­nost na isti­ni - re­kao je mi­tro­po­lit Am­fi­lo­hi­je.

Na pro­mo­ci­ji je go­vo­rio i pro­to­re­jer - stra­vro­for dr Ve­li­bor Džo­mić, ko­ji je dje­lo Vo­ji­no­vi­ća oci­je­nio zna­čaj­nim, a auto­ra hu­ma­ni­stom „ko­jem je po i sa­vje­sti bli­ska isti­na”.

- Vi­še od 50 go­di­na ima­li smo isto­ri­ča­re ko­ji su ću­ta­li o ve­li­kom zlo­či­nu nad sve­šten­stvom Mi­tro­po­li­je cr­no­gor­ske-pri­mor­ske. Za­to ova knji­ga po­ka­zu­je da ka­da je sr­ce otvo­re­no da pri­mi isti­nu, on­da je Bog taj ko­ji na­gra­di trud mo­li­tva­ma sve­tim srp­skim pr­vo­mu­če­ni­ci­ma - ka­zao je otac Džo­mić.

Pr­vi cje­lo­vi­ti iz­vje­štaj o stra­da­lim sve­šte­ni­ci­ma to­kom ra­ta je za­pis Sve­tog ar­hi­je­rej­skog si­no­da. U tom pe­ri­o­du SPC je osta­la bez pa­tri­jar­ha Ga­vri­la, ko­ji je za­to­čen; a Cr­kva je po­di­je­lje­na na pet oku­pa­ci­o­nih zo­na.

Još je Cr­na Go­ra pu­na neo­bi­lje­že­nih ma­sov­nih grob­ni­ca. Da­nas smo u po­zi­ci­ji da ob­no­vi­mo hram, da ob­no­vi­mo svo­ju du­šu i sje­ća­nja, da umi­va­mo svo­je ra­ne, da ih za­ci­je­li­mo, a je­di­no se one mo­gu za­ci­je­li­ti isti­nom, do ko­jeg ne­će do­ći ako se ne­vi­ne žr­tve bu­du gu­ra­le u ta­mu za­bo­ra­va, jer je isti­na uvi­jek li­jek za po­mi­re­nje. Za­to je ova knji­ga su­ro­va po či­nje­ni­ca­ma ali ona pred­sta­vlja ži­vu re­al­nost, ko­ja će nam po­mo­ći da se­be ozdra­vi­mo i iz­li­je­či­mo od bra­to­mr­žnje i bo­go­mr­žnje. Ovom knji­gom autor se svr­sta­va u red za­slu­žnih isto­ri­ča­ra i da­će mu Bog sna­ge da na­sta­vi svo­je is­tra­ži­va­nje, jer cr­kva ni­je po­stra­da­la sa­mo kroz ubi­ja­nje nje­nih naj­bo­ljih sve­šte­ni­ka već su je i opljač­ka­li i do da­na da­na­šnjeg ni­su vra­ti­li nje­nu imo­vi­nu - re­kao je otac Džo­mić.

Isto­ri­čar Ta­di­ja Bo­ško­vić je is­ta­kao va­žnost isto­rij­skog pre­sje­ka do­ga­đa­ja od 1941. do 1990. go­di­ne, autor je ka­zao da je ova knji­ga „slo­vo o isti­ni o na­ma ona­kvi­ma ka­kvim smo bi­li”.

(Izvor:Dan)