Iz Uprave za bezbjednost hrane Ministarstva poljoprivrede kazali su za Dan da je uvoz srnećeg mesa u Crnu Goru dozvoljen iz zemalja u kojima ne postoji bolest koja bi se uvozom mogla unijeti na našu teritoriju i ugroziti zdravlje ljudi i životinja.
“Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove tokom ove godine izdala je dva rješenja za uvoz zamrznutog mesa divljači iz istog objekta, i to iz Srbije. Jedno rješenje je dato za uvoz robe pod tarifnom oznakom za mesa divlje svinje, u količini od maksimalno 10.000 kg. Drugo rješenje odnosi se na tarifnu oznaku za meso jelen srna, takođe u količini od maksimalno 10.000 kg. Od maksimalne količine za koju je data dozvola, tokom ove godine, dosad, uvezeno je ukupno 211 kg mesa divlje svinje (100 kg gulaš, 70 kg but i 41 kg leđa) i 201,70 kg mesa srne (100 kg gulaš, 70 kg but i 31,70 kg leđa)”, saopšteno je Danu iz Uprave za bezbjednost hrane.
Iz Uprave za inspekcijske poslove saopštili su da odstrijel srneće divljači nije dozvoljen s obzirom na to da ministarstvo nijednom korisniku lovišta nije dalo dozvolu za tu vrstu lova.
Dragoje Vlahović iz NVO Prijatelji životinja Podgorica kazao je da dosad nijesu imali prijava za nezakonit odstrijel srna, lanadi i srndaća, ali da ih je bilo ranijih godina.
Vlahović smatra da dosad uvezene količine srnećeg mesa ne bi mogle da zadovolje potrebe svih restorana koji u svojoj ponudi imaju ovakve proizvode.
“Ako imamo u vidu da prosječno domaćinstvo u Crnoj Gori pojede od 50 do 100 kilograma mesa za godinu dana, onda je jasno da te količine ne mogu da zadovolje potrebe jednog restorana. Ako se ta količina podijeli na restorane koji u svojoj ponudi imaju jela od divljači, onda je jasno da im ono ne može trajati ni nedjelju dana”, tvrdi on.
Predsjednik Lovačkog saveza Crne Gore Nikola Marković kazao je da bi podnijeli krivičnu prijavu protiv bilo kojeg lovca da su u saznanju da je lovio divljač koja je zabranjena. On je naglasio da se srneće meso može naći na tržištu.
“Krivičnim zakonikom to je krađa, odnosno lopovluk najveće moguće kategorije. Ako neko može da iz prirode ukrade divljač, koja nije dozvoljena za lov, a pritom da stiče materijalnu korist od nje, to je sramota. Mi smo sve slučajeve u vezi sa krivolovom koje smo do danas imali krivično gonili i tako će biti i ubuduće”, poručio je Marković za Dan.
Komentari