Ona je, govoreći na regionalnoj konferenciji „Razmjena iskustava u regionu u procesu usklađivanja profesije medicinska sestra i babica kao regulisane profesije i usklađene sa zahtjevima EU Direktive 2013/55”, istakla da je značaj medicinskih sestara i babica prepoznat brojnim strateškim dokumentima, ne samo u Crnoj Gori, nego i na globalnom nivou.
Marković je pojasnila da je Crna Gora, u želji da unaprijedi stanje u pružanju usluga, a samim tim i položaj medicinskih sestara i babica, prihvatila da sprovede Direktivu 2005/36/EZ o priznavanju stručnih kvalifikacija, pa samim tim i Direktivu 2013/55/EZ kojom je izmijenjena prethodna.
„Vlada je nedavno donijela Odluku o utvrđivanju Liste regulisanih profesija, što bi trebalo da omogući da crnogorske medicinske sestre i babice imaju iste mogućnosti kao i njihove kolege iz zemalja EU. Sada je važno podsticati dalje jačanje kontinuiranog profesionalnog razvoja u području tih profesija“, poručila je Marković.
Ona je istakla da je Crna Gora postigla značajne rezultate u ovoj oblasti, ali da je u narednom periodu važno nastaviti sa sprovođenjem „bridging“ programa koji će doprinijeti daljem obučavanju medicinskog kadra sa srednjim obrazovanjem i osnivanjem Sestrinske komore koja će doprinijeti poboljšanju kvaliteta usluga, kako bi Crna Gora spremno dočekala članstvo u EU, na ovom polju.
Crna Gora će, kako je rekla, raditi dalje na planskom usmjeravanju kontinuirane medicinske edukacije, uz očekivanje da će do pristupanja EU u potpunosti biti usklađena s evropskim politikama u ovoj oblasti i spremno dočekati članstvo.
Komentari