Koprivica je saopštio da su flagrantno prekršna dva važeća zakona, Zakon o unapređenju poslovnog ambijenta i Zakon o komunalnim djelatnostima, i drastično probijena dva imperativna zakonska roka. Jedan je rok probijen za 5 godina i 4 mjeseca, a drugi rok je probijen za 1 godinu i 9 mjeseci.
"Obaveza da se izvrši reorganizacija javnih preduzeća iz Zakona o unapređenju poslovnog ambijenta trebala je da bude završena najkasnije u julu 2013. godine, a obaveza da se izvrši reorganizacija prema Zakonu o komunalnim djelatnostima trebala je da bude završena najkasnije do 25. 2. 2017 godine," rekao je Koprivica.
Član 13 stav 2 Zakona o unapređenju poslovnog ambijenta jasno propisuje: "javna preduzeća dužna su da se reorganizuju u skladu sa Zakonom o privrednim društvima u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovog zakona." Ovaj zakon je donijet 22. 7. 2010 godine, rok je dakle istekao jula 2013. tj. prije 5 godina i 4 mjeseca.
„Ni 8 godina nije bilo dovoljno da lokalna vlast i menadžment izvrše zakonsku obavezu da reorganizuju javna preduzeća“, kazao je Koprivica.
Član 74 stav 1 Zakona o komunalnim djelatnostima jasno propisuje "Jedinica lokalne samouprave dužna je da javna preduzeća koja su obavljala komunalnu djelatnost do stupanja na snagu ovog zakona, reorganizuje u skladu sa zakonom kojim se uređuje organizacija privrednih društava i ovim zakonom u roku ne dužem od 6 mjeseci od stupanja na snagu ovog zakona."
„Ovaj zakon je donijet 2016. godine, rok iz ovog zakona je istekao 25. 2. 2017. godine tj. prije 1 godinu i 9 mjeseci. Prema tome ni dvije godine nijesu bile dovoljne da lokalna vlast i menadžmenti izvrše zakonsku obavezu da reorganizuju ova opštinska preduzeća“, rečeno je na pressu Demokrata.
Koprivica je saopštio da ništa od ovoga nije urađeno.
On je kazao da su sad ta preduzeća u Nikšiću organizovana i uređena po zakonu koji je prestao da važi. Dodajući da su ona kao fantomi, duboko u ilegali.
„Nikšić je jedina opština u Crnoj Gori čija su sva opštinska preduzeća u protivpravnom stanju. To govori o sistematskom bezakonju, totalnom urušavanju javnog interesa i drastičnom zaostajanju nikšićkih opštinskih preduzeća u odnosu na druge lokalne samouprave. To što su sva ova preduzeća u nezakonitom stanju, to što reorganizacija nije upisana kao zadatak ni u Strategiju razvoja grada ( donijeta 2014), ni u godišnjim planovima i programima kako opštinskih organa, tako i ovih preduzeća, to što su ih uzalud obilazili regulatori i što su uzalud označavana u državnim regulatornim izvještajima, govori da je u Nikšiću na djelu bezakonje kao strategija i lokalnoj vlasti i menadžmentima ne pada na pamet da ispoštuje zakon i izvrši zakonsku obavezu, a pri tom uporno zavlače ruku u džep sve siromašnijih građana“, izjavio je Koprivica.
Na konferenciji je Koprivica izjavio da je skandalozno da građani povećane cijene javnih usluga i više račune plaćaju onim preduzećima koja gaze zakone, ignorišu zakonske obaveze, nemaju zakonit status, nijesu organizovana i uređena u skladu sa zakonom i nemaju zakonom tražen osnov za obavljanje djelatnosti.
"Skandalozno je, recimo, da 21 773 fizičkih lica i 1 135 pravnih lica su korisnici usluga javnog vodosnabdijevanja i upravljanja komunalnim otpadnim vodama, a te usluge im pruža i naplaćuje preduzeće koje nije organizovano i uređeno u skladu sa zakonom. Nedvosmisleno je da otuđena vladajuća elita u Nikšiću ne mari ni za zakone, ni za javni interes, ni za socio-ekonomske interese i potrebe građana", naveo je poslanik i potpredsjednik Demokrata.
Nemanja Vuković je saopštio da reorganizacija, od koje suprotno slovu dva zakona, nema ništa ni nakon drastičnog probijanja rokova, je nezaobilazan uslov da opština sa reorganizovanim preduzećem zaključi ugovor o povjeravanju obavljanja komunalne djelatnosti i korišćenju komunalne infrastrukture i drugih stvari u svojini lokalne samouprave.
"Rok za zaključenje tog ugovora je 6 mjeseci od reorganizacije. Zbog bezakonja, sada u Nikšiću nema ni zakonom tražene reorganizacije javnih preduzeća, ni zakonom traženog ugovora između opštine i tih preduzeća o povjeravanju obavljanja djelatnosti i komunalne infrastrukture", rekao je Vuković.
Prema njegovim riječima,uzalud je sve to eksplicitno utvrđeno u članu 74, stav 2 Zakona o komunalnim djelatnostima, i dodao, da od toga nema ništa jer opština nije uradila ni prvi i osnovni korak, kako je kazao, nije izvršila zakonom propisanu obavezu reorganizacije javnih preduzeća.
Član 34 Zakona o komunalnim djelatnostima predviđa da se ugovorom urede međusobni odnosi između vršioca komunalne djelatnosti i korisnika usluga. Član 77 Zakona predviđa da se ovi ugovori zaključuju u roku od 6 mjeseci od zaključenja ugovora o povjeravanju obavljanja djelatnosti, a koji je uslovljen reorganizacijom.
„Shodno navedenom, jasno je da bez ovih ugovora nema efikasne pravne zaštite građana i interesa lokalne samouprave, nema pravne sigurnosti, nema jasno uspostavljenih pokazatelja za mjerenje učinaka i nema sredstava za punu pravnu zaštitu komunalne infrastrukture i državne svojine. Kome to odgovara? Građanima sigurno ne“, zaključio je Vuković.
Na kraju, Koprivica je pozvao menadžmente i lokalno rukovodstvo opštine da zbog ovog bezakonja hitno i neodložno podnesu ostavke, a da će Demokrate sva saznanja i dokumentaciju sačiniti u cjelovit akt i predati nadležnim institucijama da one daju svoj sud.
Komentari