Teatar koji je podijelio Rusiju
novi "Marinski teatar"

Elegantan komad modernizma

Teatar koji je podijelio Rusiju

Neki ga opisuju kao elegantan komad modernizma, drugi kao ružan šoping centar, ali što god Rusi mislili o eksterijeru novog Marijinskog teatra, on je otvorio novu scenu, koja je građena 10 godina.

Ruski predsjednik Vladimir Putin bio je među odabranim gostima koji su imali priliku da pogledaju prvu predstavu u Marijinskom teatru II, zasebnom pozorišnom kompleksu s 2000 mjesta, koji se nalazi među najskupljima ikad izgrađenima kulturnim projektima. Projektovali su ga francuski arhitekta Dominik Pero i Kanađanin Džek Dajmond, dok je šef projekta Valerij Georgijev kog smatraju najvećim živim dirigentom.

Na njega je potrošeno 700 miliona američkih dolara, a tokom gradnje dosta je kritikovan budući da odskače od drugih zgrada iz 19. vijeka.

Nova zgrada, napravljena od stakla i kamena, nalazi se nedaleko od Marijinskog teatra, jedne od najvećih ikona ruske kulture. U sovjetsko doba teatar je bio poznat pod imenom Kirov.

Otvoren je 1860. i ubrzo je postao najvažnije operno i baletsko pozoriište u Rusiji.

Dobilo ime po carici Mariji Aleksandrovnoj, supruzi cara Aleksandra II, a tokom istorije promijenilo je ime nekoliko puta zbog različitih političkih režima koji su bili na vlasti.

Mnogi ugledni kulturni radnici, među kojima i direktor čuvenog Muzeja Ermitraž Mihail Pjotrovski, ocijenili su izgled nove zgrade kao "potpuni arhitektonski promašaj", jer svojim modernim stilom u potpunosti odudara od klasične gradnje drevnog carskog grada, dok je od gradskog odbornika Alekseja Kovaljeva potekla ideja da zgradu treba srušiti, a Georgijeva otpustiti.

Režiser Marijinskog teatra Grigorij Margolin kaže da je to "najfunkcionalnije pozorište u zemlji i jedno od najosposobljenijih u Evropi".

Na otvaranju su nastupali čuveni španski operski tenor Plasido Domingo, Ana Netrebko, Ulijana Lopatkina, Dajana Višnjeva i druge vedete ruske opera i baleta.

(Izvor:RTCG)