“Moramo biti ujedinjeni i udružiti snage kako bismo zaštitili naše demokratije od dezinformacija. Vidjeli smo pokušaje miješanja u rezultate izbora i referenduma , sa dokazima koji ukazuju na Rusiju kao primarni izvor ovih kampanja. “ kazao je Andrus Ansip, potpredsjednik Komisije zadužen za jedinstveno Digitalno jedinstveno tržište.
Andrus Ansip
Novi set mjera Akcionog plana treba da zaštiti demokratske sisteme država članica i prostor javne debate jer se bliže izbori za Evropski Parament u narednoj godini al ii veliki broj opštih izbora u državama članicama
“Zdrava demokratija se oslanja na otvorenu, slobodnu i poštenu javnu raspravu. Naša je obaveza da zaštitimo ovaj prostor i da ne dozvolimo nikome da širi dezinformacije koje podstiču na mržnju, podjele i nepovjerenje u demokratiju. Kao Evropska unija, odlučili smo se na zajednički dogovor, na promociju naših principa unutar naših granica i u susjedstvu. To je evropski način da odgovorimo na jedan od glavnih izazova našeg vremena. “ poručila je potpredsjednica Komisije Federika Mogerini.
Federika Mogerini
Plan podrazumijeva radne grupe za strateške komunikacije i jedno središte u Evropskoj službi za spoljnu akciju (EEAS). Delegacije EU u zemljama u okruženju biće ojačane značajnim dodatnim i specijalizovanim kadrovima i alatima za analizu podataka. Očekuje se da će budžet strateškog komuniciranja EEAS-a u vezi sa dezinformacijama i podizanja svijesti o njihovom štetnom uticaju udvostručiti, sa 1,9 miliona eura u 2018. godini na 5 miliona eura u 2019. godini. Države članice EU pored toga moraju raditi na jačanju sopstvenih kapaciteta za borbu sa dezinformacijama.
Akcioni plan predviđa koordinisani odgovor odnosno uspostavljanje sistema za hitna upozorenja između institucija EU i država članica kako bi se olakšalo dijeljenje podataka i procjena kampanja dezinformacije i pružila upozorenja o prijetnjama dezinformacije u realnom vremenu. Institucije EU i države članice fokusiraće se na proaktivnu i objektivnu komunikaciju o vrijednostima i politikama Unije.
Online platforme koje su sa Evropskom Komisijom potpisale Kodeks o praksi, treba da brzo i efikasno sprovode obaveze iz Kodeksa, fokusirajući se na akcije koje su hitne za evropske izbore 2019. godine. To uključuje obavezu obezbjeđivanja transparentnosti političkog oglašavanja, zatvaranje aktivnih a lažnih profila i naloga na internetu i lociranju interakcije bez čovjeka, odnosno lokacije poruka koje se automatski šire putem "bota"). Obavezni su i da sarađuju sa istražnim organima ali i akademskim istraživačima kako bi se otkrivale dezinformacione kampanje. Komisija će, uz pomoć evropske grupe regulatora zaduženih za audiovizuelne medijske usluge, osigurati blisko i kontinuirano praćenje implementacije ovih obaveza.
Na kraju, Akcioni plan predviđa i podizanje svijesti građana. Pored ciljanih kampanja za podizanje svijesti, institucije EU i države članice će promovisati medijsku pismenost putem posebnih programaa ali i podrškom nacionalnim timovima i nezavisnim istražiteljima dezinformacija na intenretu.
Komentari