„Zahvaljujući dalekovidoj odluci tadašnje crnogorske vlasti, da 1878. godine zaštiti predio Biogradske gore, skoro istovremeno s proglašenjem najstarijih nacionalnih parkova u svijetu, među kojima je i poznati Jelouston park u Sjedinjenim Američkim Državama, danas se ponosimo prašumom, jednom od tri preostale na evropskom kontinentu. Ovaj najprepoznatljiviji predio Crne Gore karakteriše izuzetno bogatstvo flore i faune, uključujući prisustvo preko 2.000 biljnih vrsta, među kojima i 20% endema Balkanskog poluostrva", naveo je Đukanović
On je kazao da je ovakva odluka išla u korak s međunarodnim priznanjem Crne Gore na Berlinskom kongresu i označila je početak institucionalizacije naše države u oblasti zaštite životne sredine i prirodnih resursa.
Dodajući, da ovaj jubilej svjedoči da je takav odnos prema prirodnim bogatstvima svojstven Crnoj Gori i njenim građanima, koji su i u najizazovnijim vremenima promišljali budućnost, kao i u jeku turbulentnih dešavanja na prostoru bivše Jugoslavije, prije 27 godina proglasili Crnu Goru ekološkom državom.
"Tradicija koju baštinimo obavezuje nas da koristimo sve raspoložive resurse, da održivo upravljamo zaštićenim područjima prirode, omogućavajući našim građanima da uživaju pravo na zdravu životnu sredinu i dugoročno doprinose prosperitetu zemlje, prije svega kroz prepoznatljivu turističku ponudu zasnovanu na jedinstvenim prirodnim vrijednostima Crne Gore. U tom kontekstu treba imati odgovoran odnos prema predviđanjima da se ulaganjem u zaštitu i održivi razvoj zaštićenih područja može osigurati trajno rastuća dodata vrijednost za ekonomiju i stanovništvo sa ukupnim koristima od preko 1,5 milijardi € tokom narednih 25 godina“, zaključio je Đukanović.
Komentari