Iz Uprave za dijasporu pojašnjavaju da je, dr Antonela Arhin rođena i odrasla u Crnoj Gori, a u Centru, jedinstvenom po predmetu izučavanja u svijetu, radi već 12 godina.
Ona, kako dodaju predaje više predmeta u okviru programa dijaspora i transnacionalne studije i to prava djece, migracije djece, transnacionalni tokovi, kriminal i migracije, ljudska prava, pravo i kulturna značenja, državljanstvo i identitet.
"Izražavajući zahvalnost zbog prve posjete institucije koja se direktno bavi dijasporom Crne Gore, Arhin je upoznala sagovornike sa programom Centra, te izrazila spremnost da kao Crnogorka želi i ima potrebu da i kroz svoju profesiju pomogne Crnoj Gori i da joj je izuzetno drago da neko to cijeni i pokazuje interesovanje za izučavanje dijaspore, njenog uticaja na zemlju porijekla i zemlju prijema, njenog položaja i borbu za očuvanje identiteta, kulture, tradicije u doba globalizacije", navode iz Uprave za dijasporu.
Foto: Uprava za dijasporu
Sagovornici su kako se dodaje, pokrenuli niz važnih pitanja, a dogovoren je nastavak komunikacije po pitanju mogućnosti uspostavljanja saradnje Univerziteta Crne Gore sa Univerzitetom Toronto, razmjeni studenata i profesora, stipendijama i, naročito, izučavanju dijapore kao vrlo važnog društvenog fenomena, razmjeni dobre prakse u dijelu rada sa dijasporom i pitanjima saradnje između dijaspore i matice koje Crna Gora može i treba pokušati da primijeni u osmišljavanju svoje politike saradnje sa dijasporom.
Univerzitet Toronta spada među 15 najboljih u svijetu, a trenutno važi za najbolji univerzitet u Kanadi. Biblioteka ovog univerziteta treća je po broju dostupnih knjiga u Sjevernoj Americi, odmah nakon Harvarda i Jejla. Univerzitet Toronto ima oko 90.000 studenata i čak 980 programa.
"Sastanak je organizovalo Crnogorsko kulturno društvo Toronto koje održava kontakte sa dr Arhin i sa kojom je i do sada uspješno sarađivalo", zaključuje se u saopštenju.
Komentari