Gallup je to utvrdio na osnovu podataka dobijenih od pola miliona ljudi iz 152 zemlje između 2015. i 2017. godine i napravio "Potencijalni neto migrantski indeks".
Prema ovim podacima, regija zapadnog Balkana nalazi se u vrhu liste zemalja kojima prijeti "odliv mozgova", prenosi Tanjug.
Bosna i Hercegovina i Albanija imaju rezultat od 32 posto građana koji bi mogli da napuste zemlju, a slijedi Makedonija sa 30 posto.
Kada je riječ o Srbiji, istraživanje pokazuje da bi nju moglo da napusti i do 25 posto školovane mlađe populacije. Podaci za Kosovo su odvojeni i oni pokazuju indeks "odliva mozgova" od 40 posto.
Iz Rumunije bi, prema ovim podacima, otišlo 22 posto građana, Mađarske 16, Bugarske 12 posto, Slovenije deset, a Hrvatske sedam, objavljeno je na stranici Gallupa.
Obećane zemlje
S druge strane, među obećanim zemljama za većinu ispitanika na prvom mjestu je Novi Zeland, sa 231 posto šanse da dobije mlado i obrazovano stanovništvo, zatim Island sa 208 posto i Ujedinjeni Arapski Emirati sa 204 posto.
Kada je riječ o Evropi, Švacarska ima 187 posto, Norveška 109, a Njemačka 45 posto, slijede Francuska i Austrija sa po 44 posto.
Crna Gora ima 25% šanse da dobije mlado i obrazovano stanovništvo, pokazalo je istraživanje.
Dok Australija ima 179 posto mogućnosti za priliv stanovništva, Kanada 147, SAD imaju tek 46 posto šansi da dobiju kvalifikovanu stranu snagu.
Na Bliskom istoku, osim UAE, najviše bi mogao da profitira Kuvajt sa 169 posto šanse da privuče nove stanovnike.
Najgori indeks "odliva mozgova" na svijetu od svih ispitivanih zemalja ima Sijera Leone 78 posto, zatim Sirija sa 44 posto.
Kodex/Agencije
Komentari