Tonga i Samoa u polinezijskom trouglu su među prvima koji su sa vatrometom dočekali 2019. godinu. Posljednja mjesta na Zemlji koja će ući u Novu godinu su mala, udaljena američka ostrva kao što su ostrvo Bejker i Hauland, koja su nenaseljena.
Od naseljenih mjesta, posljednji dočekuju 2019. godinu stanovnici američke Samoe.
Interesantno je da je Samoa prva zemlja koja je proslavila ulazak u Novu godinu sa neizbježnim vatrometom, a samo sat vremena letom udaljena američka Samoa mora da čeka još 12 sati da prođe da bi ušla u 2019. godinu, zbog vremenske razlike.
Doček Nove godine na Novom Zelandu obilježen je uz vatromet nad Oklandom sa tornja "Skaj" (Nebo) visokog 200 metara.
Zajedno s Novim Zelandom u 2019. godinu ušli su i ostrvska država Fidži, kao i Antarktik.
Svjetski mediji prenose da su stanovnici Novog Zelanda dočekali Novu godinu uz kišu te da je nekoliko sati prije ponoći Okland zahvatila i grmljavina.
Poslije Tonge, Samoe i Kiribata, veći dio Australije dočekuje 2019. a za njom slijede Japan, Južna Koreja, mali dio Rusije i Indonezije, pa poslije slijede Indija, Šri Lanka, Azerbejdžan, Jermenija, UAE, Oman i Sejšeli.
U 22 sata po Griničkom srednjem vremenu 2019. dočekaće Grčka i još 30 zemalja, kao i Južnoafrička Republika, Sirija, pa onda u 23 slijede po GMT Njemačka i još 43 zemlje.
U 04:00 po GMT ulaze Kanada, Bolivija, Venecuela, Barbados, a u 06:00 veći dio SAD i Centralne Amerike, a u 09:00 Aljaska i neki regioni francuske Polinezije.
Fireworks over Auckland as New Zealand welcomes in 2019#HappyNewYear2019 pic.twitter.com/Lsi6gIew5y
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 31, 2018
Komentari