Psihologija zla: Surovost iz ugla Zapada
Ilustracija

Najnegativniji fenomen civilizacije

Psihologija zla: Surovost iz ugla Zapada

Izdavačka kuća Klio (Clio) krajem prošle godine objavila je knjigu “Psihologija zla” Sajmona Baron-Koena, a nedavno je objavljen i ekskluzivni tekst autora pisan za srpsko izdanje.

Studija “Psihologija zla”, međunarodno priznatog stručnjaka za autizam i razvojnu psihopatologiju Sajmona Baron-Koena, koju je Klio objavio u biblioteci "Imago", bavi se jednim od najnegativnijih fenomena civilizacije, a to je surovost.

“Nijesmo željeli da se upuštamo u ocjenjivanje autorovog suda o zločinima na prostoru nekadašnje Jugoslavije, zbog čega smo odlučili da knjigu objavimo bez predgovora. Ipak, smatramo da javnost u Srbiji treba da bude upoznata sa stavovima ove vrste”, navode iz izdavačke kuće Klio.

Stoga je Koenov tekst, napisan kao predgovor za srpsko izdanje ove intrigantne studije, objavljen na sajtu izdavača i možete ga pročitati OVDJE.

Autor se u “Psihologiji zla” pita kako je moguće da se neki ljudi prema drugima ophode kao prema objektima, potpuno zanemarujući njihova osjećanja, patnju, bol. Nakon višegodišnjeg posvijećenog istraživanja autizma, Baron Koen je došao do vrlo zanimljive pretpostavke da je osnovni preduslov za nanošenje zla drugim ljudima odsustvo empatije.

Detaljno opisujući nekoliko psiholoških tipova s nultim stepenom empatije, autor pokušava da postavi temelje za naučno prevazilaženje i eliminisanje faktora koji vode ka zlom ponašanju i ukazuje na oblasti psihologije koje još nijesu dovoljno istražene.

“Psihologija zla” je knjiga koja ujedno podsjeća i opominje - na opasnost od masovnih oružanih sukoba koji obične ljude tako lako vode do toga da pocine zločin, oduzimajući im sve što je ljudsko. Ipak, pomjerajući težište teorije sa samog zla na empatiju, autor uliva nadu da se protiv tog užasnog fenomena može boriti.

(Izvor:B92)