Smolović je u Centru za kulturu na svečanoj sjednici Skupštine Opštine Bijelo Polje istakao da je 3. januar simbol ovjenčane slobode.
"Na ovaj dan 1945. godine Sedma crnogorska omladinska brigada u čijem sastavu su bili Crnogorci, Srbi, Muslimani, Bošnjaci i ostali u borbi sa njemačkim 21. udarnim korpusom i njegovim zaštitnicama u odstupnici prema Bosni oslobodila je Bijelo Polje.
Ovaj dan je u svijesti naših građana prepoznatljiv po pijatetu prema žrtvama fašističke okupacije. Borci bjelopoljskog sreza prošli su težak ali pobjedonosan put u novu Jugoslaviju. Brigade su za postignute uspjehe i zasluge u Narodnooslobodilačkoj borbi dobile visoka priznanja i odlikovanja, prestižna ordenja najveličanstvenijeg reda i časti, a o tome svjedoče i četiri narodna heroja i 144 nosioca partizanske spomenice", podsjetio je Smolović.
Revolucija prema njegovim riječima, teče budno motreći na fašizam kao inoviranu kamufliranu ideologiju, "njegova preteča nacionalizam utočište nemoćnih i neostvarenih koncepcija, hegemonizam sa neutihlim pretenzijama i novim oblicima terorizma samo su različite maske jedne te iste pojave".
"Mi danas imamo priliku za dokazivanje svoje odlučnosti i moći da se suprostavimo svemu što ometa društveno-politički razvojni put Crne Gore", kazao je predsjednik Opštine Bijelo Polje.
Foto: Kodex
Istakao je da je današnja razvojna politika građanske države lišena idealizma, te da racionalno stoji na antifašističkim i evropskim priznatim vrijednostima.
"Imponuje nam zainteresovanost za sve veća inevsticiona ulaganja i partnerstva za mir koja daju rezultate. Osjetili smo benefite, doživjeli uvaženost i poštovanje međunarodnih partnera. Odluka državnog vrha da budemo članica Evropske zajednice i NATO-a bez patetičnosti se može nazvati solomonskom", kazao je Smolović.
Prema njegovim riječima Bijelo Polje je u očekivanju ekonomskog, kulturnog preporoda.
"Naši građani racionalno cijene društveno-politički trenutak i napore uložene u tom ostvarenju uvijek sa mjerom tolerancije i povjerenjem u nosioce vlasti koji su shvatili suštinu da građanin mora biti u centru svih politika", naglasio je Smolović i dodao da je u društveno političkom razvoju Bijelo Polje u svim fazama nastanka imalo prosperitetnu ulogu.
"Obrazovni, religijski, kulturni i industrijski centar uvijek bolje među jednakima, uzvišeno, nadnacionalno, oplemenjeno kulturnim stvaralaštvom, posvećeno ljudima dobre volje, a da podsjetim himna nezavisne Crne Gore prvi put je intonirana u Bijelom Polju u znak zahvalnosti za kapitalni doprinos Bjelopoljaca obnovi državnosti", kazao je on.
Petar Smolović, foto: Kodex
Predsjednik Opštine Bijelo Polje naglasio je da je očuvan mir i politička stabilnost koji su kako je kazao, najveći kapital ali i osnovni preduslov za domaće i strane investicije.
"Preko 20 miliona eura je u prethodnoj godini uloženo u Bijelo Polje, iz lokalnog i državnog budžeta, iz donacija i privatnih investicija.
Realizujemo po planu sve kapitalne projekte, prije svega Đalovića pećina i Ski centar Bjelasica. Zamajac investicija je nezaustavljivo pokrenut i u godini pred nama biće realizovana glavnina radova, dok će u 2020. ovi projekti biti operativni i donositi benefite. Cilj je da spremno dočekamo otvaranje autoputa koji će nam otvoriti prozor u svijet i mogućnost da spremno ponudimo naše komparativne prednosti i valorizujemo potencijale. Takođe postignuta je i finansijska stabilnost lokalnih finansija kroz novi Zakon o finansiranju lokalne samouprave", saopštio je Smolović na svečanoj sjednici, i dodao da ništa od ovoga ne bi bilo izvodljivo bez rezervne podrške Vlade Crne Gore na čelu sa premijerom, "koji ne samo što visokim izdvajanjima kroz kapitalni budžet finansiraju kapitalne projekte, nego kroz nova zakonska rješenja ispravljaju nepravdu u zaostalosti sjevera".
Ta pomoć prema riječima Smolovića nikada izdašnija i nikada konkretnija pokazuje i dokazuje strateško opredjeljenje Vlade i državnog vrha da se na sjeveru stvore preduslovi za bolji život.
"Projekat razvoja biznis zona već daje rezultate, kroz otvaranje fabrika, a naš cilj je da ujedinimo sve kreativne strane na svim poljima, aktiviramo resurse i iskoristimo komparativne prednosti.
Naša vizija je da stvorimo preduslove infrastrukturne i stimulativne da zapadno evropski investitori ovdje sele svoje fabrike u kojima će raditi naši ljudi i time da zaustavimo migracije.
Da te fabrike proizvode i izvoze kao što će to raditi fabrika Kisjele vode „Rada“ koja se upravo otvara ovih dana, da od Bijelog Polja napravimo turističku destinaciju poznatu u Evropi po najljepšem speološkom dragulju prirode Đalovića pećini, da udruživanjem sa Žarskim u Mojkovcu i sa Kolašinom naša Cmiljača kao objedinjeni ski rezort bude prepoznata na Balkanu.
Kada sve ovo realizujemo, a siguran sam da smo samo na korak od toga u Bijelo Polje će se dolaziti a ne odlaziti, i moći dostojanstveno živjeti sa sigurnom perspektivom za mlade generacije
Biti Bjelopoljac i Bjelopoljka je i čast i privilegija, a u našem hodu je kulturološki i intelektualni potencijal državotvorna samosvjesnost, politička mudrost i otvorenost za sve što doprinosi i nosi čovjekoljublje bez obzira iz koje nacionalne i religijske svijesti ideja dolazi", zaključio je Smolović.
Dizdarević i Marković, foto: Kodex
Osim Smolovića na sjednici je govorio i predsjednik Skupštine Opštine Bijelo Polje, Abaz Dizdarević, koji je poručio da borbom za egzistenciju nerijetko promiče najveća vrijednost koju su nam preci ostavili.
"Riječ je o najvećem dometu čovječanstva- o osvajanju slobode. Koji su to ciljevi mogući bez ovog suštinskog principa. Da li smo bez slobode odgovorni prema samima sebi, koje brige bismo brinuli da smo uskraćeni za ovu osnovnu životnu potrebu. Razmišljali bi samo o tome kako da povratimo i dosegnemo idealne slobode. Sloboda, nam jedina nudi mogućnost da dostignemo ono što smo smatrali nedostižnim, a njoj je prethodio još jedan domet čovječanstva, koji oslikava civilizacijski uspon. Znamo da je riječ o jednoj od najvećih istorijskih tekovina, o antifašizmu. Kao takav, antifašizam je našao svoj prostor i živi u glavama najvećeg broja stanovnika svijeta", kazao je on.
Dizdarević je ocijenio da se značaj iniciranja antifašizma u istoriji čovječanstva snažno odrazio na ratne događaje i osnivanje antifašističkog pokreta u Crnoj Gori i u Bijelom Polju.
"Pobjeda nad fašizmom predstavlja krunsko dostignuće ljudske civilizacije,jer se definiše kao simbol pobjede svjetla nad tamom, i u tome je suština savremene antifašističke Crne Gore, njene istorije, sadašnjosti i njene budućnosti", kazao je Dizdarević.
3. januar Bijelo Polje je obilježilo prethodno polaganjem vijenaca na Spomenik palim borcima na gradskom trgu, otkrivanjem bisti Avdu Međedoviću i Dragomiru Brajkoviću u Parku pjesnika, obilaskom radova na raskrsnici u Ravnoj Rjeci koja vodi preba budućem Ski centru Cmiljača, otvaranjem pješačkog mosta koji povezuje Sutivan i Njegnjevo, puštanjem u rad digitalne opreme u Centru za kulturu koja je donacija Organizacije "Tika".
Komentari