Iz Telenora, jednog od tri crnogorska operatora, objašnjavaju da je za komercijalnu primjenu 5G potrebno da budu ispunjena četiri uslova: odgovarajući regulatorni okvir, frekvencijski opseg koji omogućava upotrebu te tehnologije, adekvatna analiza potreba korisnika, postojanje i široka primjena uređaja koji podržavaju 5G...
Standardi nove generacije zahtijevaju brzinu prenosa podataka od jednog gigabita po sekundi i kašnjenje manje od jedne milisekunde. Da bi postigli ove ciljeve i podigli stepen usluga na viši nivo, operatori mobilne telefonije i interneta moraju napraviti opsežne promjene na samoj mreži.
''U poređenju sa 4G ili 4G+ tehnologijom, 5G mreža donosi veću brzinu internet protoka i veću količinu podataka koji se prenose za kraće vrijeme, uz manje kašnjenja. Kad bude u komercijalnoj primjeni, 5G tehnologija uticaće na brojne oblasti, kao što su saobraćaj ili zdravstvene usluge, dok će upravljanje automobilima, gledanje televizije, pa čak i hirurški zahvati izgledati potpuno drugačije'' – naveli su iz Telenora za Pobjedu.
Iz Telekoma dodaju da komercijalno uvođenje 5G tehnologije u velikoj mjeri ne zavisi samo od tehničke pripremljenosti operatora.
''Zavisi od niza drugih činilaca, prevashodno dostupnosti frekvencija i zahtjeva biznis okruženja. Mora se imati na umu da će 5G tehnologija biti usmjerena više na biznis segment, a ne toliko na stanovništvo'' – ističu iz Telekoma za Pobjedu.
Prema njihovim riječima, peta generacija mobilne mreže biće orijentisana prije svega ka podršci industrijskog razvoja, pametnim gradovima, IoT (Internet of Things) mrežama, autonomnim automobilima i slično, a tek onda krajnjim korisnicima , tj. stanovništvu.
Da pojednostavimo, sa 4G mrežom koja postoji i u Crnoj Gori moguće je uvesti koncept „pametne kuće“.
Opremivši kuću ili stan odgovarajućim senzorima sa pristupom internetu, možete povezati i kontrolisati uređaje u domu preko mobilnog telefona, nezavisno od toga da li se nalazite u istoj prostoriji gdje i uređaj, ili u vašoj kući uopšte.
Na primjer: dok se sa putovanja vraćate, putem svoga telefona možete provjeriti temperaturu u svome domu ili količinu tople vode u bojleru. Ukoliko vam temperatura ili količina tople vode ne odgovaraju, i tu vam može pomoći mobilni telefon– možete uključiti klimu ili bojler. Ista tehnologija omogućava da se iz kreveta, bez ustajanja, javite na interfon u vašem ulazu ili da pristupite sigurnosnoj kameri ispred vaše kuće.
Djeluje kao da je više od toga nemoguće. Ali - ali jeste moguće.
Uvođenjem 5G količina podataka, brzina prenosa i, što je veoma važno, manje kašnjenje omogućiće autonomno upravljanje automobilima i hirurške zahvate na daljinu. Ukoliko se umorni vraćate kući nakona napornog radnog dana ili vam se prispava prilikom duge međugradske vožnje, moći ćete svom automobilu da prepustite volan da vas odvede do željenog odredišta.
Ili, ako morate na operaciju kod doktora u drugom gradu ili državi neće biti potrebe da bilo ko od vas dvoje napušta mjesto boravka. Uz pomoć robota i virtuelne realnosti doktor može obaviti operaciju kao da se nalazi u hirurškoj sali, pored vas.
Koliko je to bliska budućnost? Valja se vratiti samo deceniju unazad i sagledati da je dio naše svakodnevice nešto što smo, koliko juče, smatrali naučnom fantastikom.
Komentari