Slikam kao što neki pišu autobiografiju. Moja su platna, dovršena ili ne, poput stranica moga dnevnika i kao takva su valjana. Budućnost će izabrati one koje joj se sviđaju. Nije na meni da pravim izbor...”
Ovo su riječi slavnog Pikasa zabilježene u obimnom katalogu koji prati izložbu „Remek–djela iz Muzeja Pikaso, Pariz” u galeriji „Klovićevi dvori” u Zagrebu (otvorena 23. marta i traje do 7. jula). Organizacija izložbe, košta oko 1,2 miliona evra, a Pikasova djela su osigurana na 670 miliona evra. Zagreb je posljednja stanica svjetske turneje ove izložbe, poslije čega će se vratiti u obnovljeno zdanje matičnog muzeja u Parizu, odakle je 2007. godine krenula na svoje putovanje. Pikasove radove tokom višegodišnje turneje mogla je da vidi publika u 40 zemalja, odnosno u gradovima poput Helsinkija, Njujorka, Petrograda i drugih.
Riječ je o reprezentativnoj, ali i specifičnoj izložbi jer pokazuje Pikasovu nežniju, porodičnu stranu, a obuhvata sva razdoblja umjetnikovog života. Čine je 54 likovna rada, osam skulptura, kao i veliki broj fotografija koje prate „Pikasa kroz život”. Neke od izloženih fotografija slavni slikar je radio sam, kao, na primjer, portret carinika i samoukog umjetnika koji ga je iritirao. Tu su i fotografije na kojima je Pikaso u društvu svojih prijatelja Žana Koktoa i Žaka Prevera, piše Politika.
Postavku čine djela nastala iz vremena kada je Pablo Pikaso učio slikarske tehnike od svog oca, ali su isto tako izloženi portreti njegove dvije muze Dore Mar i Marije Tereze Volter, nastale 1937. godine. Pažnju poklonika Pikasovog djela zaokuplja i kubistički portret „Muškarac s brkovima”, nastao 1914. godine, i rad „Porodica na plaži”.
Reprezentativna izložba smještena je u 12 prostorija galerije „Klovićevi dvori”, a prati je raskošni katalog sa pažljivo predstavljenom svakom slikom. Organizatori zagrebačke postavke uradili su i ponudili posjetiocima veliki broj suvenira, od majica sa likom Gernike, preko rokovnika, fotografija, olovaka itd.
–Procjenjujemo da će izložbu pogledati preko 100.000 ljudi. Dnevno, u galeriju uđe više od 1.000 posjetilaca, a iz časa u čas nam pristižu nove najave za kolektivne posjete Pikasove postavke. An Baldisari, aktuelna upravnica nacionalnog muzeja Pikasa, prije 10 godina bila je kustos izložbe „Pikaso i Dora Mar”, priređene u Zagrebu, a naša današnja upravnica Marina Viculin je sa naše strane bila kustos. One su se posljednjih godina dogovarale da bi bilo lijepo da naprave neki zanimljiv projekat. I onda se desila ova postavka. Napravili smo strategiju cijele izložbe i pred kraj 2012. godine pojavila se mogućnost da se ta ideja i realizuje jer se muzej u Parizu obnavlja. Da bi se obezbedila sredstva za obnovu gospođa Baldisari je odlučila da pošalje stalnu muzejsku postavku na put po svijetu kako bi obezbijedila novac jer je bila u pat poziciji, u smislu da ima vrlo vrijednu zbirku i muzej koji mora da renovira – objašnjava Antonio Picukarić, stručni savjetnik i direktor marketinga galerije „Klovićevi dvori”, i dodaje:
Iza nas je izuzetno delikatan i naporan posao. Do sada smo radili mnoge izložbe, i Van Goga i Šagala i njemačke ekspresioniste i rusku avangardu, ali ništa nije slično ni finansijski ni logistički ovakvom poduhvatu. Jako je zahtjevan projekat, od najsitnijih pojedinosti koje su tražili Francuzi, uslova osiguranja, tehničke zaštite zgrade, mikroklimatskih zahtjeva itd. Ipak, uspjeli smo u vrlo kratkom roku da pripremimo tehničke uslove i da obezbijedimo sponzore. Nismo to radili zbog zarade, mada su troškovi ogromni. Grad Zagreb i država Hrvatska su nam pomogli velikim iznosom, ali to nije ni pola iznosa od fiksne cijene koju moramo da platimo.
Ogroman napor oko organizacije izložbe „Remek-djela iz Muzeja Pikaso, Pariz” višestruko se isplatio. To potvrđuju svakodnevni redovi posjetilaca koji pristižu kako iz Hrvatske tako i iz regiona. Galerija radi svakodnevno u terminu od 10 do 20 časova. Cijene ulaznica kreću se u rasponu od 70 kuna ( 9,23 evra) za odrasle, odnosno 100 kuna (13,18 evra) za porodične ulaznice, a grupna ulaznica za najmanje 15 ljudi je 60 kuna (7,82 evra) po osobi.
(Izvor:B92)