Trend koji se širi zaprepašćujuće brzo: Nereligiozni postaju vodeća „religija“ svijeta?
ilustracija

Trend koji se širi zaprepašćujuće brzo: Nereligiozni postaju vodeća „religija“ svijeta?

Gotovo četvrtinu stanovništva u SAD čine nereligiozni, a u poslednjih desetak godina, njihov broj je premašio broj katolika, vjernika većih protestantskih crkava i svih ostalih nehrišćanskih religija, navodi se u tekstu „Nacionalne geografije“.

Već dugo se predviđa da će uloga religije izblijedeti sa modernizacijom svijeta, ali poslednja istraživanja ukazuju na to da se ovaj trend širi zaprepašćujuće brzo.

Francuska će uskoro postaiti većinski sekularno društvo, kao i Holandija i Novi Zeland, Ujedinjeno Kraljevstvo i Australija takođe, prenosi hrvatski portal Indeks.

Religija ubrzano postaje sve manje važna, čak i u državama u kojima utiče i na izbore lidera i arhitekturu.

Nereligiozni, međutim, još nisu zavladali svijetom.

U mnogim dijelovima svijeta, posebno u Podsaharskoj Africi, religija se širi, pa će udio nereligioznih u svetskoj populaciji u narednih 25 godina zapravo opasti.

Stručnjaci procenjuju da će zbog toga postojati sekularni Zapad i ostatak svijeta. Drugo izrazito sekularno područje je Kina, u kojoj su komunističke vlasti decenijama suzbijale religiju. Sa druge strane, u mnogim bivšim komunističkim državama, religija je u ekspanziji.

Čak se i u sekularnim zapadnim demokratijama osjeća da vjerom prožete kulture ne pokazuju znake uzmicanja. Među nereligioznima, podela je i dalje duboka – pojedini su glasni ateisti, drugi su agnostici, a mnogi nemaju potrebu da se izjasne o svom uvjerenju.

Okupljeni oko skepticizma prema organizovanim religijama i ujedinjeni zajedničkim uvjerenjem da ne vjeruju, nereligiozni predstavljaju komplikovan skup, baš kao i mnoge religije.

U tekstu Nacionalne geografije navodi se da bi upravo te unutrašnje kontradikcije mogle da odbiju nove „sledbnike“, baš kao i kada su religije u pitanju.

Ako se svijet nalazi pred propašću religije, onda se prema tome krećemo već decenijama.

U Evropi i Sjevernoj Americi nereligiozna populacija prosječno je nekoliko godina mlađa od opšteg stanovništva.

Oko 11 odsto Amerikanaca rođenih nakon 1970. godine odraslo je u sekularnim domovima. Naučna dostignuća ne samo da su podstakla ljude da sumnjaju u Boga, nego su ujedinila i one koji postavljaju pitanja.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.