Mej tvrdi da bi poraz sporazuma otvorio put poslanicima pristalicama EU da blokiraju Bregzit, što bi imalo "katastrofalne" posledice po vjeru Britanaca u demokratiju.
Na referendumu o članstvu u EU 2016. godine, 52 odsto izašlih birača se opredijelilo za napuštanje Unije.
U obraćanju u fabrici u Stouku, Mej će, kako se navodi u unapijred objavljenim dijelovima govora, reći da bi "vjera naroda u demokratski proces i političare pretrpjela katastrofalnu štetu" ako sporazum bude odbijen, a Bregzit napušten.
"Svi imamo dužnost da primijenimo rezultat referenduma", navodi se u govoru.
London i Brisel su u novembru teškom mukom došli do dogovora, ali je on zapeo u britanskom parlamentu.
Mej je u decembru odložila glasanje o sporazumu da bi izbjegla ubedljiv poraz, ali nema mnogo naznaka da mu je podrška od tad porasla.
Nekoliko poslanika koji su se najprije protivili je promijenilo stranu i zauzelo se za sporazum, ali oni su i dalje u manjini u odnosu na one riješene da glasaju protiv.
Premijerkin poraz na glasanju bi bacio planove za Bregzit u haos, samo par nedjelja prije izlaska iz EU 29. marta.
Bez sporazuma, Veliku Britaniju čeka nagli prekid odnosa s EU, za šta ekonomisti upozoravaju da bi nanijelo ozbiljan udarac britanskoj ekonomiji i dovelo do haosa na britanskim granicama, aerodromima i lukama.
Ukoliko sporazum sjutra ne prođe, Mej ima rok do narednog ponedjeljka da pred parlament iznese novi predlog.
Ona je do sada odbijala da špekuliše o eventualnom "planu B".
Neki poslanici razmatraju načine da iskoriste parlamentarnu proceduru da bi oduzeli vladi kontrolu nad procesom Bregzita i da bi poslanici prostom većinom mogli da naznače novi plan za izlazak iz EU.
Međutim, budući da u parlamentu ne postoji većina ni za jednu od alternativa, sve je izvejsnija mogućnost da London zatraži odlaganje istupanja iz EU dok političari ne dođu do novog plana.
Beta/AP
Komentari