Time je obilježeno 13 godina od željezničke nesreće u Bioču, u kojoj je 47 osoba poginulo a više od 200 povrijeđeno, među kojima je i 32 djece.
Foto: Kodex
Do tragedije je došlo kada je elektromotorni voz, koji je saobraćao od Bijelog Polja do Podgorice i Bara, na izlasku iz tunela u blizini mjesta Bioče iskliznuo iz šina i sva četiri vagona se survala u provaliju. Iz Bijelog Polja u toj nesreći poginulo je 27 osoba.
Foto:Kodex
Predsjednik NVO "Voz neprebola – Bioče 2006", Goran Vojinović ponovio je danas zahtjeve organizacije i istakao da će istrajati u statutarnim normama na kojima je ona i uspostavljena.
"Juče smo kao što znate imali konferenciju za medije, tražili smo u zakonskim normama da nam se riješe određeni problemi, a prije svega da nam se ublaže posljedice nesreće na Bioču. Juče i svih ovih godina tražimo da se konačno pokrene postupak kako bi se došlo do prave istine vezane za željezničku nesreću", kazao je Vojinović, i dodao su se obraćali predsjedniku Skupštine Ivanu Brajoviću koji ih je primio, predsjedniku Vlade Dušku Markoviću i predsjedniku države Milu Đukanoviću.
Vojinović, foto: Kodex
Vojinović je ponovio apel predsjedniku Vlade, Dušku Markoviću, da upriliči prijem članova NVO, kako bi razgovarali o dokazima koji su iznijeti povodom tog slučaja.
"Prava adresa za rješavanje problema i zahtjeva NVO „Voz neprebola" je Vlada Crne Gore, a ne Ministarstvo saobraćaja gdje je proslijeđen naš zahtjev.
Drugi dio koji se odnosi na istinu o željezničkoj nesreći usmjerili smo prema Vrhovnom državnom tužiocu i pozvali smo Ivicu Stankovića da zajedno sa glavnim specijalnim tužiocem Milivojem Katnićem konačno pokrene istragu za korupciju, krađu, ubistvo, a vezano za nesreću na Bioču 2006. godine.
Ne tražimo da ispunite sve ono što se obećali svih ovih godina, nego samo ono što nam pripada kao ljudima i ono što zakon dozvoljava", poručio je Vojinović.
Foto: Kodex
Ističe da je istina jedna, "pravde sigurno nema, jer da je ima tragedija se ne bi desila".
"Međutim, tražimo da ta istina izađe na vidjelo. Znam da predsjednik Vlade Duško Marković, zna veliki dio istine vezane za željezničku nesreću, znaju i ostale institucije.
Tražimo dok postojimo da se obnovi sudski postupak, po cilju da taj isti Slobodan Drobnjak bude aboliran za ono što je osuđen. Ali, mišljenja smo da posjedujemo dokaze i to smo dostavljali Tužilaštvu Crne Gore koje nam je odgovorilo na jedan više nego loš način, rekli da nemaju interesa da se obnovi sudski postupak. Pitanje je koga i zašto štiti Tužilaštvo Crne Gore", zaključio je Vojinović.
Foto: Kodex
Vlahović, foto: Kodex
Vesko Vlahović iz Podgorice, predstavnik ove NVO kazao je da je 23. januarsko popodne 2006. godine Crnu Goru u crno zavilo, a posebno Bijelo Polje.
"Bijelo Polje i ovog dana dokazuje da ovdje živi neka druga Crna Gora mnogo humanija i ovaj spomenik ovdje gdje u potpisu piše građani Bijelog Polja potvrđuje to.
Vi ste uvijek tu prisutni i kako kaže izreka "Mjesto ne čini čovjeka, već čovjek čini mjesto", a vi ljudi iz Bijelog Polja činite ovo mjesto dostojanstvenim kao što ste bili svih ovih godina", kazao je Vlahović i zahvalio se svim prisutnim.
Foto:Kodex
Nakon toga okupljeni su položili cvijeće i na spomenik stradaloj djeci iz Bugarske.
Foto: Kodex
Sjutra će cvijeće položiti na spomenik na Bioču,a prevoz je organizovan iz Bijelog Polja ispred autobuske stanice u osam sati i 30 minuta, a iz Podgorice u deset sati ispred Hrama.
Komentari