Kina će "odlučno braniti" svoje kompanije, navodi se u saopštenju Ministarstva inostranih poslova, ali se ne precizira kakve mjere bi Peking mogao da preduzme u odgovoru na optužbe protiv vodećeg kineskog globalnog tehnološkog brenda i najvećeg proizvođača mrežne opreme koju koriste telefonske i internet kompanije.
"Huavej Tehnolodžiz" negirao je da je počinio ijedan od prekršaja navedenih u tužbi, prenosi agencija AP i dodaje da je ovo do sada najozbiljnije intenziviranje pritisaka protiv kineske kompanije koja se već jednu deceniju bori protiv optužbi SAD da je ona paravan za kinesko špijuniranje i rizik po nacionalnu bezbednost.
Kinesko ministarstvo je izrazilo žaljenje zbog toga što je Vašington "pokrenuo državnu silu" da bi nanio štetu kineskoj kompaniji "u nastojanju da uguši i fer i pravično poslovanje" iz političkih razloga.
"Apelujemo snažno na Sjedinjene Države da zaustave nerazumne napade na kineske kompanije, uključujući Huavej", navelo je ministarstvo u saopštenju, dodajući da će Peking braniti "zakonita prava i interese kineskih kompanija".
U tužbi u ponedjeljak, "Huaveju" se na teret stavljaju pokušaji krađe robotičke i druge tehnologije iz laboratorije T-Mobajla koja je korišćena za testiranje pametnih telefona.
"Huavej" se takođe optužuje da koristi "fantomsku firmu" u Hong Kongu, "Skajkom", za trgovanje sa Iranom kršeći američke trgovinske sankcije. Vašington tvrdi da je glavna finansijska direktorka kompanije Meng Vandžou varala banke u vezi sa tim transakcijama.
Meng, koja je ćerka osnivača "Huaveja", Rena Džengfeja, uhapšena je 1. decembra u Vankuveru po optužbama Sjedinjenih Američkih Država koje se odnose na Iran, što je izazvalo političku buru između Kine i Kanade, podseća AP.
Izvor: Tanjug
Komentari