Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je tokom posjete Japanu da je Gvaido "legitimni privremeni predsjednik".
Španski premijer Pedro Sančez rekao je novinarima u Madridu da Španija "radi na povratku pune demorkatije u Venecuelu" što podrazumijeva "ljudska prava, izbore i nepostojanje političkih zatvorenika".
Šef francuske diplomatije Žan-Iv Le Drian u izjavi za Radio Frans enter (France Inter Radio) pozvao Gvaida da raspiše prijevremene predsjedničke izbore koji će "omogučiti da se kriza u Venecueli okonča na miran način".
Švedska ministarka spoljnih poslova Margot Valstrom (Wallstrom) rekla je za SVT da izbori na kojima je Maduro došao na vlast "nisu bili slobodni ni pošteni".
Ministar vanjskih poslova Velike Britanije Džeremi Hant na Twitteru je napisao kako njegova zemlja priznaje predsjednika Gvaida za privremenog predsjednika.
”Nikolas Maduro u datom roku od osam dana nije proglasio izbore“, obrazložio je Hant.
Dodao kako zbog toga Velika Britanija zajedno sa evropskim saveznicima priznaje Gvaida za privremenog predsjednika dok ne budu održani vjerodostojni izbori.
”Nadajmo se da će nas to približiti okončanju humanitarne krize“, napisao je Hunt.
Gvaida je kao "legitimnog vršioca dužnosti predsednika" Venecuele 31. januara priznao i Evropski parlament koji je pozvao sve članice EU da učine isto usvajanjem "čvrstog i jedinstvenog stava".
To priznanje samoproglašenog prelaznog predsjednika važiće "do održavanja slobodnih, transparentnih i kredibilnih izbora s ciljem ponovnog uspostavljanja demokratije", naveli su evroposlanici u rezoluciji usvojenoj velikom većinom glasova, na predlog najvećih grupacija u EP.
Nakon što se Gvaido proglasio za privremenog predsjednika Venecuele, 23. januara, Maduro je rekao da bi prijevremeni parlamentarni izbori mogli da budu održani ali je isključio mogućnost prijevremenih predsjedničkih izbora koji su održani u maju prošle godine.
Kremlj osudio "uplitanje" u unutrašnju politiku Venecuele
Zvanični Kremlj osudio je danas "uplitanje" Evropljana u unutrašnju politiku Venecuele.
"Vidimo pokušaje da se legitimizuje uzurpacija moći kao direktno i indirektno uplitanje u unutrašnje poslove Venecuele", izjavio je novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
On je rekao da "to ni na koji način ne doprinosi mirnom, efikasnom i održivom rješenju krize kroz koju prolazi Venecuela".
Među zemljama koje su priznale Gvaida su SAD, Izrael, Brazil, Argentina, Kanada, Čile, Kolumbija, Kostarika, Ekvador, Gvatemala, Panama i Paragvaj.
Bolivija i Meksiko i dalje priznaju Madura. Rusija, Kina, Iran, kao i Turska podržali su takođe podržali Madura, koji je prekinuo diplomatske i političke odnose s SAD-om, ali je najavio nastavak trgovačkih.
Komentari