Film „Veliki Getsbi“ podijelio kritiku u SAD: Uvježban klasik ili grešno zadovoljstvo
„Veliki Getsbi“

Uhvatiti magiju

Film „Veliki Getsbi“ podijelio kritiku u SAD: Uvježban klasik ili grešno zadovoljstvo

LONDON – Dugoočekivana filmska verzija romana „Veliki Getsbi“ Frensisa Skota Ficdžeralda otvoriće 15. maja Kanski filmski festival. Filmofili i knjigofili širom planete s nestrpljenjem iščekuju premijeru pitajuću se da li će Baz Lurman uspjeti u onome što režiserima prije njega nije pošlo za rukom – da uhvate magiju jednog od možda najvećih američkih romana 20. vijeka.

Čak i prije nego što je počelo snimanje najnovije filmske adaptacije romana kritičari su bili podijeljeni oko izbora Baza Lurmana za reditelja. Stoga, prenosi britanski Gardijan, ne treba da čudi što su prve kritike u SAD najočekivanijeg filma 2013. takođe podijeljene.

Mjera ošamućenosti

„Ova ogromna produkcija počinje megalomanski i nastavlja odatle“, navodi Holivud riporter čiji je kritičar u tekstu Leonarda Di Kaprija i Keri Muligan nazvao prvoklasnim i zaključio da „ambijent i priča pružaju pravu mjeru ošamućenosti“.

Najveća pohvala uslijedila je u momentu kada je Tod Makarti u tekstu uporedio prvo pojavljivanje Di Kaprijevog Getsbija sa trenutkom kada su gledaoci prvi put videli protagonistu filma „Građanin Kejn“. Manje oduševljen bio je kritičar Varajetija koji je naveo:

Ne čudi da je australijski autor koji stoji iza više-je-bolje spektakala poput „Mulen Ruža“ i „Australije“ snimio „Getsbija“ koji je manje u duhu Ficdžeraldovog romana, a više u duhu njegovog antiheroja – čovjeka koji vjeruje da će mu bogatstvo omogućiti da osvoji srce jedine stvari koju njegov novac ne može da kupi.

Film, navodi kritičar Varajetija, više izgleda kao dobro uvježban klasik u kome glumci izgovaraju svoje rečenice, ali iz njih ne izbija nikakva emocija. Još gori je Alonso Duralde koji je za sajt Wrap napisao tekst sa naslovom „Koliko grešaka čini jedan film neuspjehom?“.

- Glavni grijeh novog Getsija je taj što je dosadan – naveo je Duralde i dodao da je film „zvaničan trenutak u kome je karakteristični stil Baza Lurmana postao samoparodija“.

Film koji će 10. maja početi da se prikazuje u SAD, nešto bolje kritike dobio je od sajta Indiewire, koji ga opisuje kao „grešno zadovoljstvo i izvanredan film“ koji će privući mladu publiku u bioskope.

Raskošno i skupo

Veliki Getsbi“ je prilično kratak roman, klasik američke književnosti, od koga je Lurman napravio raskošan, dug i skup film na kome je radilo 1.160 ljudi uz pomoć 960 glumaca. Lurman se odlučio da snimi film kada je prije deset godina putujući transibirskom željeznicom pročitao roman. Budžet za film iznosio je više od 100 miliona dolara što je prilična suma za ostvarenje bez superheroja ili ledenih brijegova. Veći dio novca potrošen je za snimanje raskošnih zabava koje je Getsbi oranizovao u svom domu. Prada i Bruks Bros obezbijedili su haljine i smokinge, uvezeni su stari automobili iz SAD, a Tifani je pomagao u izradi nakita…

Jedan od problema sa filmskim adaptacijama Ficdžeraldovog romana je taj što magična proza romana pretočena na veliko platno u vidu dijaloga ili da bi objasnila lik djeluje smiješno i neprirodno. Pa ipak, jasno je zašto je Lurmana privukao Getsbi. Priča je smještena u turbulentne i hedonističke dvadesete, svega nekoliko godina prije pada berze i Velike depresije, u doba džeza u SAD. Lurman je majstor u modernizaciji istorijskih tema. Kombinacijom 3D tehnologije i muzike Džej Zija, Bijonse, V. A. Ema i Emeli Sande, on se okreće mlađoj publici koja drugačije ne bi ni pogledala Ficdžeraldov roman.

Loše ideje

veliki getsbi 01 u 300x180 Film „Veliki Getsbi“ podijelio kritiku u SAD: Uvježban klasik ili grešno zadovoljstvoKako piše Indipendent čini se da je snimanje još jedne filmske verzije romana loša ideja. Raskošna verzija iz 1974. sa Robertom Redfordom i Mijom Farou nije očarala publiku. Verzija iz 1949. sa sićušnim Alanom Ladom bila je uštogljena do krajnih granica, dok je nijemi film iz 1926. izgubljen i sačuvan je samo foršpan sa nekoliko snimaka zabave. U BBC televizijskoj adaptaciji romana Tobi Stivens igrao je uz Miru Sorvino i pokupio neke od najlošijih kritika u karijeri.

(Izvor:Pobjeda)