Naime, u Džakarti svake nedjelje između šest i 11 sati, određene putne dionice bivaju zatvorene za saobraćaj, a program podržava oko milion ljudi. U okviru obilježavanja dana bez automobila, bivaju organizovane sportske aktivnosti među kojima su vožnja biciklom, šetnja i trke. Mnogi stanovnici uživaju u kretanju na područjima koja su inače predviđena za automobile.
Vlasti su ”dan bez automobila“ pokrenule 2007. godine, a u cilju smanjenja zagađenosti. Ipak, kasnije je aktivnost prerasla u program kojim se stanovništvo potiče na aktivnije bavljenje sportom.
Na ulicama grada dozvoljeno je baviti se određenim aktivnostima, ali su zabranjeni politički i vjerski programi, kao i konzumiranje cigareta.
Osim u Džakarti, ”dan bez automobila“, povremeno se organizuje i u gradovima Bekasiju, Bogoru, Bandungu, Bantenu i Surabaji, kao i ostrvima Kalimantan (Borneo), Sulavesi i Sumatri.
Pak Arif, iz Agencije za okolinuu Džakarti za Anadoliju ističe kako je stvarni cilj ovakvih aktivnosti smanjiti zagađenost vazduha koju uzrokuju vozila.
Arif dodaje kako bivaju angažovani i mnogi medicinski radnici koji lokalnom stanovništvu pružaju informacije o zdravlju i zdravom načinu života. Kaže i kako osobe koje zagađuju okolinu dobijaju visoke novčane kazne.
Podaci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) pokazuju kako je prekomjerna zagađenost zraka u Džakarti uzrokovana saobraćajem.
Prosječni nivo zagađenosti tokom godine u Džakarti je značajno iznad međunarodnih standarda, a stručnjaci upozoravaju na ozbiljne zdravstvene probleme kod ljudi koje zagađenje može prouzrokovati.
Komentari