Prema zvaničnom vladinom izvještaju, tokom 2018. dupliran je broj otkrivenih potencijalnih žrtava, i bilo ih je osam, a godinu ranije četiri. Svih šest muških žrtava otkriveno je prošle godine, dok su svih ostalih godina sve žrtve bile žene, piše Dan.
Kada je u pitanju dob potencijalnih žrtava veći je broj identifikovanih punoljetnih žrtava, kojih je bilo 17, u odnosu na broj maloljetnih, kojih je bilo 13. Međutim, u odnosu na period prije 2012. godine zabilježen je povećan broj identifikovanih maloljetnih žrtava trgovine ljudima, čija je prosječna starost 13 godina.
“Najčešće identifikovani slučajevi trgovine ljudima bili su u svrhu seksualne eksploatacije. Identifikacija žrtava trgovine ljudima radi prinudnog prosjačenja i prinudnih dječijih brakova je u porastu i do sada je identifikovano 11 takvih slučajeva”, navodi se u Vladinom izvještaju.
Kada su u pitanju zemlje porijekla žrtava u polovini identifikovanih slučajeva radilo se o žrtavama državljanima Crne Gore, dok su ostale zemlje porijekla uglavnom zemlje regiona Srbija i Albanija.
U Crnoj Gori postoji SOS telefon za žrtve trgovine ljudima koji je dostupan 24 časa dnevno, a njime upravlja NVO Crnogorski ženski lobi. Linija je od 2012. imala 2.815 poziva, od kojih je 256 bilo u prošloj godini. Najveći broj poziva zabilježen je 2015. godine, ukupno 553.
U posljednjih sedam godina zbog trgovine ljudima pokrenuto je 15 istraga, a podneseno je šest krivičnih prijava.
“Država Crna Gora je posljednjih godina prepoznata kao zemlja porijekla, tranzita i destinacije za muškarce, žene i djecu koji su bili žrtve trgovine ljudima. Povećan je broj potencijalnih žrtava koje su identifikovane u riziku da postanu žrtve sklapanja nedozvoljenog braka i seksualne eksploatacije. Prepoznati su i izazovi koji se tiču potrebe jačanja proaktivnog pristupa u identifikaciji žrtava, posebno među ilegalnim migrantima, strancima koji traže međunarodnu zaštitu, djecom koja prosjače, sezonskim radnicima, naročito tokom turističke sezone. Pored toga, postojanje velikih turističkih naselja u Crnoj Gori i priliv od milion turista godišnje predstavljaju potencijalne faktore privlačenja za razvoj aktivnosti trgovine ljudima. Stoga je od izuzetne važnosti konstantna nadogradnja već uspostavljenog sistema i prilagođavanje novim trendovima i izazovima u ispoljavanju fenomena trgovine ljudima”, konstatovala je Vlada.
U posljednjem izvještaju Stejt departmenta, Crna Gora je kvalifikovana kao zemlja izvora, tranzita i kao odredište trgovine muškarcima, ženama i djecom radi seksa i prisilnog rada. U tom izvještaju se navodi da su žrtve seks trafikinga primarno žene i djevojke iz Crne Gore i susjednih balkanskih država, a da su žrtve prisilnog prošenja uglavnom romska i albanska djeca.
Izvor: Dan
Komentari