U svijetu se danas obilježava Svjetski dan prava potrošača, ove godine pod sloganom „Pametni uređaji kojima možemo vjerovati“. Tim povodom je, Generalni sekretarijat Vlade je, u okviru projekta EU4ME, koji finansira Evropska unija, a sprovodi UNDP, organizovana interaktivna radionica „Pametno koristi pametne uređaje“.
Radionica je organizovana u saradnji sa M:tel digitalnom fabrikom, a prisustvovali su joj srednjoškolaci iz Elektrotehničke škole „Vaso Aligrudić“ i Ekonomske škole „Mirko Vešović“, saopšteno je iz Generalnog sekretarijata.
Zamjenik glavnog pregovarača Marko Mrdak, istakao je da je sama EU, razumijevajući tokove razvoja tehnologije, donijela nove propise kojima se dodatno osiguravaju prava potrošača na internetu.
“Vlada nastoji da kroz pregovarački proces gradi sistem i standarde koji su nalik evropskim, u kontinuitetu jačajući životni standard građana. Na taj način osiguravamo da građani Crne Gore uživaju u potpunosti ista prava kao i građani širom EU”, naveo je Mrdak.
Kako je rekao, način na koji funkcionišemo je u sve većoj mjeri oblikovan upravo pametnim uređajima, izmještajući polako svakodnevni život u virtuelni ambijent. “Što se tiče načina trgovine, komunikacije, reklamiranja, pametni uređaji definišu način na koji živimo i oblikuju naše navike, a samim tim i nas“, dodao je zamjenik glavnog pregovarača.
Generalni direktor Direktorata za razvoj nacionalnog brenda i zaštitu potrošača Ministarstva ekonomije Jovo Rabrenović, čestitao je srednjoškolcima Svjetski dan prava potrošača, istakavši da je svaki stanovnik Crne Gore potrošač, a da je zaštita njihovih prava veoma široka oblast.
„Kad je u pitanju nivo zaštite potrošača, i sami smo bili rezervisani, dok kroz razgovore sa slovačkim partnerima nijesmo dobili pohvale za sve ono što naš Zakon o zaštiti potrošača sadrži, a što oni nemaju. Tako da, u odnosu na pojedine države članice EU, prednjačimo u ovoj oblasti, jer kao društvo u tranzicionom periodu moramo da podignemo nivo zaštite i uvedemo nove standarde“, kazao je Rabrenović.
On je potrošačima preporučio da kupuju proizvode u registrovanim objektima, jer su u tom slučaju apsolutno zaštićeni zakonom.
Šef Službe za digitalne servise kompanije M:tel Dušan Radusinović razgovarao je sa srednjoškolcima o tome koliko koriste pametne uređaje, šta obično rade na društvenim mrežama i da li su zabrinuti koliko Facebook ima podataka o nama.
Poručio im je da društvene mreže nijesu opasne, već da je opasan sadržaj koji na njima dijelimo.
“Štitite svoje šifre, nemojte da odajete previše ličnih informacija, zatvorite profile tako da ne budu javni i provjerite što više detalja o aplikaciji koju želite da preuzmete“, savjetovao je Radusinović srednjoškolce.
Komentari