Isti izvori javljaju da je vojska opkolila sjedište državne radio-televizije, ali i predsjedničke palate, prenosi Anadolija.
Međunarodni aerodrom u Kaortoumu je zatvoren i avionima je odobreno isključivo slijetanje.
Vojni izvori iz Sudana javili su da je predsjednik te zemlje Omar al-Bašir odstupio s funkcije.
Neki mediji prenose da je i Bašir uhapšen.
Libanska televizija "Majadin" saopštila je, pozivajući se na izvore, da su Oružane snage Sudana odlučile da svrgnu predsjednika Bašira sa svih položaja i raspuste vladu, prenio je Sputnjik. .
Novine "Hadat" takođe su potvrdile ostavku Omara Bašira.
الناشط السياسي فارس النور: الأنباء تتوارد على أن الشعب السوداني خرج للشارع لترقب الانقلابيون pic.twitter.com/qqtlMYvzcH
— الحدث (@AlHadath) April 11, 2019
Agencija Rojters je pozivajući se na državnu televiziju prenijela da će sudanska armija uskoro dati važno saopštenje.
Televizija navodi da će vojska saopštiti o stvaranju vojnog savjeta koji će upravljati državom tokom prelaznog perioda. Takođe se dodaje da bi taj period mogao da traje godinu dana.
Sudanski list "Sudan tribjun" izvještava da je u Kartumu održana vanredna sjednica Generalštaba Oružanih snaga zemlje bez učešća predsjednika Bašira. Prema pisanju lista, vojska takođe kontroliše državnu televiziju: na televiziji se emituju "vojni marševi", a vojska obećava da će uskoro dati "važno saopštenje".
"Sudanska vojska odlučila je da svrgne Omara Bašira sa svih njegovih funkcija, kao i zamjenike i pomoćnike i smijeni vladu", saopštila je televizija.
Prema nekim informacijama, na ulicama Hartuma povećano je prisustvo vojske.
U Sudanu već oko četiri mjeseca traju narodni protesti koji su počeli sa zahtjevom za snižavanjem cijena hljeba, ali su se postepeno pretvorili u slogane za smjenu političkog režima Omara Bašira, koji je na vlasti u Sudanu 30 godina. Za to vrijeme, kako navodi opozicija i aktivisti za ljudska prava, ubijeno je oko 60 demonstranata, stotine je povrijeđeno, a nekoliko hiljada je uhapšeno.
Komentari