Ombudsman je naveo da je kod građana prisutna bojazan od prijavljivanja nasilja u porodici zbog eventualne odmazde osobe koja je prijavljena.
“Neophodno je obezbijediti zaštitu identiteta i privatnost onih koji prijavljuju bilo koji oblik nasilja, zlostavljanja i iskorišćavanja”, navodi se u Izvještaju, prenosi Pobjeda.
Usluge i intervencije u sektorima zdravstva, socijalne i dječije zaštite, obrazovanja i pravosuđa moraju se, kako je dodao Baković, dodatno osnaživati kroz redovne kućne posjete i podršku porodicama u riziku, pružanjem socijalne pomoći ugroženima i ustanovljavanje 24-časovne pripravnosti svih sektora za pružanje hitne i neodložne intervencije i zaštite.
“Veoma je važno da dijete u svakom trenutku zna gdje i kome može da se obrati i da dobije punu podršku i zaštitu na jednom mjestu. Stoga se mora insistirati na jačanju multisektorske saradnje i osnaživanju građana i djece da traže zaštitu svojih prava”, piše u Izvještaju.
Statistika Uprave policije, koju sadrži dokument, pokazuje da je podnijeto 266 krivičnih prijava zbog krivičnog djela nasilje u porodiciili u porodičnoj zajednici i 50 zbog djela koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici.
Komentari