Kako je saopšteno, sastanak je bio prilika da državni sekretar Pejanović informiše o brojnim aktivnostima koje se u Crnoj Gori u kontinuitetu sprovode na planu implementacije međunarodnih dokumenta, Strategije suzbijanja nasilnog esktremizma, a posebno Zajedničkog akcionog plana o borbi protiv terorizma, nasilnog ekstremizma i radikalizacije potpisanog u Tirani prethodne godine, kojim su šest partnerskih zemalja Zapadnog Balkana definisale zajedničke ciljeve koje će sprovoditi uz podršku Evropske unije.
“Crna Gora sprovodi aktivnosti ne samo na strateškom već i na operativnom i preventivnom planu, i jedina je država regiona koja je otišla korak dalje u prevenciji i oformila Nacionalnu platformu za borbu protiv nasilnog ekstremizma”, istakao je Pejanović.
On je dodao da je cilj platforme ujedinjavanje svih relevantnih predstavnika državnih organa, političke, akademske i vjerske zajednice, civilnog sektora i medija, a cijeneći značaj platforme izrazio je spremnost Crne Gore da dobru praksu prenese i podijeli sa zemljama regiona.
"Napori koje Crna Gora ulaže nastaviće se i u narednom periodu, kako kroz jačanje postojećih mehanizama, tako i kroz kreiranje novih, s akcentom na unapređenje strateškog i institucionalnog okvira, sprovođenje istraživanja, analize opasnosti i procjene rizika, jačanje uloge lokalne zajednice, afirmisanje sporta i politike zapošljavanja mladih", saopštio je Pejanović.
Na sastanku je istaknuto da je u predstojećem periodu posebnu pažnju potrebno posvetiti razvijanju svijesti o opasnostima zloupotrebe interneta i saradnje sa internet provajderima, u cilju prepoznavanja i blokiranja ekstremističkih sadržaja i propagande.
"U svjetlu aktuelnog procesa organizovanog povratka lica sa ratišta neophodno raditi na kreiranju organizovanog programa prihvata, tretmana, deradikalizacije, resocijalizacije i reintegracije tih lica", saopšteno je na sastanku.
Pored sastanka nacionalnih koordinatora, u Tirani je upriličen i VII sastanak Grupe nacionalnih kontakt tačaka za prevenciju i borbu protiv nasilnog ekstremizma u Jugoistočnoj Evropi, tokom kojeg su nacionalni koordinatori iz regiona razmijenili mišljenja o najznačajnijim izazovima i potrebama za naredni period.
Komentari