Kako je saopšteno, konferencija je imala za cilj da prisutnima približi projektne aktivnosti koje će zajednički na teritoriji opština Prijepolje i Bijelo Polje partnerski sprovoditi Regionalna razvojna agencija Zlatibor, Institut za proučavanje ljekovitog bilja Dr Josif Pančić i NVO Multimedijal Montenegro.
Pored domaćina, u ime Kancelarije za evropske integracije, učesnicima se obratila Anita Beriša, koja je govorila o programima koje ova institucija sprovodi kroz finansijsku podršku Evropske unije.
Takođe je Istaknut i značaj projekta PORALIST kao održivog mehanizama za uspostavljanje i unaprjeđenje prirodne samoobnovljivosti ljekovitog bilja prekograničnog područja na teritoriji dvije susjedne države.
Foto: NVO MMNE
Predstavnik Zajedničkog tehničkog sekretarijata Programa prekogranične saradnje Srbija - Crna Gora, Emil Kočan, poželio je partnerskim institucijama uključenim u sprovođenje projekta uspjeh u daljem radu, naglasivši značaj projekta za unaprjeđenje dobrosusjedske saradnje između lokalnih samouprava Prijepolje i Bijelo Polje.
"U ime Regionalne razvojne agencije Zlatibor želim da pozdravim prisutne, i da podsjetim na značaj uključivanja predstavnika javnog, privatnog i civilnog sektora na uspostavljanju održivih upravljačkih mehanizama zaštićenih prirodnih područja. Kroz PORALIST projekat biće uspostavljena web platforma, kao poslovni model održivog korišćenja i zaštite bogatstva biodiverziteta sa kojim raspolažu dvije prekogranične susjedne lokalne zajednice, Prijepolje i Bijelo Polje", kazao je u svom obraćanjudirektor Slavko Lukić
Stanko Kijanović, zamjenik predsjednika opštine Prijepolje, izrazio je lično zadovoljstvo i podršku projektnim aktivnostima naglasivši pritom ekološki, etički, kulturni, socijalni značaj kojim projektne aktivnosti doprinose uspostavljanju veza i partnerstava između obje lokalne zajednice.
Foto: NVO MMNE
Predsednik Skupštine opštine Bijelo Polje, Abaz Dizdarević, se u svom obraćanju osvrnuo na činjenicu da dvije prekogranične opštine nijesu slučajno povezane danas i da ono što ih spaja, i što će ih spajati u narednom periodu, jeste polje bidiverziteta kao prepoznat segment prirodnog bogatstva.
Profesor dr Jelica Stefanović-Štambuk, redovni profesor Fakulteta političkih nauka i specijalni savetnik Ministra za evrointegracije Vlade Republike Srbije je kroz svoje obraćanje detaljno obrazložila zašto i kako su UN Agenda 2030 i njenih 17 ciljeva održivog razvoja kompas napredovanja država kandidata za članstvo u Evropskoj uniji prema dostizanju održivog razvoja koherentnog EU napretku.
"U ime Instituta za proučavanje ljekovitog bilja Dr Josif Pančić, koji će počev od kraja maja sprovoditi terensko istraživanje i mapiranje ljekovitog bilja na prekograničnom području skrenuo bih pažnju na zaštitu i značaj ljekovitog bilja prekograničnog područja, kao njihove žive razvojne infrastrukture i dragocjenog resursa za napredovanje obje lokalne zajednice u postizanju održivog razvoja i dobrobiti prirodne sredine", kazao je predstavnik ove ustanove Slavoljub Tasić
Foto: NVO MMNE
Konferencija je završena predstavljanjem ciljeva i rezultata projekta.
Danijele Jandrić, menadžer projekta, upoznala je prisutne sa aktivnostima koje će biti realizovane u narednom periodu, istakavši značaj saradnje sa lokalnim stanovništvom čije je uključivanje ključno za održivost projekta.
Ne početnoj konferenciji je,kako se navodi, svečano potpisan i Memorandum o razumijevanju između Bijelog Polja i Prijepolja, kojim je ozvaničena buduća sradnja i zajedničke aktivnosti na očuvanju bogatstva raspoloživih prirodnih resursa.
"Potpisivanje Memoranduma je važan korak ka unaprjeđenju dobrosusjedskih odnosa Republike Srbije i Crne Gore, prevashodno usmerenih na razmjenu znanja, iskustava i razvoj obje lokalne zajednice kroz inovativna rješenja u sferi očuvanja trajne samoobnovljivosti ljekovitog bilja prekograničnog područja", zaključeno je na kraju konferencije.
Komentari