U prvoj sesiji, do 8. juna u fokusu projekta biće kulturno-istorijsko i urbano jezgro prestonice Cetinje, sa glavnom temom “Cetinje identitet grada”.
Grafičarka Ana Matić kao inicijatorka (i koordinatorka projekta u ime Fakulteta likovnih umjetnosti), vjeruje da će ovo okupljanje predstavnika struke i interakcija sa svim društvenim činiocima, postati tradicija, pišu Dnevne novine.
Projekat "Fluid dizajn forum", osim studentima umjetničkih fakulteta namijenjen je široj akademskoj zajednici, lokalnoj samoupravi, stručnoj javnosti i institucijama kulture, ali i predstavnicima turističke privrede. U najširem smislu namijenjen je i svima koji žive i rade na Cetinju.
Autorka i koordinatorka projekta za FLU Cetinje (koji je jedan od partnera u realizaciji), profesorica Ana Matić u najavi ovog događaja za Dnevne novine kaže da je integrisanje mladih dizajnera u širu društvenu zajednicu, njihov doprinos turističkoj privredi i kulturi (kroz razrješavanje konkretnih društvenih pitanja vezanih za identitet grada), jedan od ciljeva projekta.
"Ovdje je u suštini sve vezano za temu identiteta, a gosti, ugledni profesori iz okruženja podijeliće sa nama neka svoja iskustva iz lokalnih zajednica, u kontekstu opštih globalnih priča. Uz edukaciju, planirane su i diskusije”, kazala je Matić.
Profesori Ivica Mitrović i Oleg Šuran sa Umjetničke akademije iz Splita, od danas u 10 sati (Galerija 42 ° i FLU Cetinje), vodiće sa studentima FLU, radionicu "Cetinje Interakcije grada 2 Hibridni gradovi”. U tumačenju pojma "Hibridni grad”, dvojica stručnjaka, zapravo podrazumijevaju tehnološki proširen grad u kojem se "digitalni krajolik” stapa "sa našim stvarnim, fizičkim svijetom” i tako nam neprestano šireći se, nudi sve bogatija digitalna iskustva. U organizaciji foruma, Matić je bila u prilici da se nanovo suoči sa tim da su u našoj javnosti poimanja dizajna i dalje svedena na najužu interpretaciju.
Kako je prestonica Cetinje sada glavna interesna sfera, značaj ovog projekta u tome je što je kao model primjenljiv i na druge sredine. Koncepcijski, riječ je o projektu održivom na duge staze.
"Značaj projekta je i u integrativnom karakteru, u smislu povezivanja umjetničkih stručnih praksi sa javnim interesom, posebno interesom lokalne zajednice u objedinjavanju različitih subjekata: od onih iz akademske zajednice, mladih kreativnih potencijala, stručne javnosti, lokalne samouprave, institucije kulture do pojedinaca”, kaže Ana Matić.
Organizatori foruma su Fakultet likovnih umjetnosti Cetinje i Narodni muzej Crne Gore, a Ministarstvo kulture Crne Gore partner je projekta u okviru sprovođenja CHEERPLAN (program koji podržava EU posredstvom Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori). Za NMCG, koordinatorka je istoričarka umjetnosti Mirjana Dabović Pejović. Realizacija naredne sesije projekta planirana je za septembar.
Gosti Fluid dizajn foruma, u ovoj prvoj sesiji su ugledni profesori dizajna iz regiona: Ivica Mitrović (Umjetnička Akademija Split), Feđa Vukić (Studij dizajna, Arhitektonski fakultet Univerziteta u Zagrebu) i Borut Vild (Fakultet za medije i komunikacije, Beograd), Jovan Čekić (Fakultet za medije i komunikacije, Beograd), Oleg Šuran (Umjetnička akademija Split). Iz Crne Gore, tu su Janko Ljumović, Aleksandar Čilikov i Lazar Pejović (sa FDU Cetinje), Alma HenićStrahinja (GIZ Crna Gora), Lejla Abdić-Đoković (Ministarstvo kulture Crne GoreCHEERPLAN).
(Izvor:CDM)