Izložbu “Remek-djela iz Muzeja Pikaso, Pariz” videlo je od 23. marta, kada je svečano otvorena, više od 40.000 ljudi, prenosi portal SEEcult.
Organizacioni tim Galerije Klovićevi dvori predstaviće izložbu 16. maja u KCB-u uz video prezentaciju sastavljenu od prikaza izloženih Pikasovih dela i intervjua s posjetiocima. Zainteresovani su pozvani i na razgovor s kustoskinjom izložbe i direktorkom Galerije Klovićevi dvori Marinom Viculin i organizacionim timom.
Svrha turneje povodom izložbe Pikasa je da se javnost u regionu upozna sa 56 slika, skulptura i fotografija koje su zbog obnove pariskog Muzeja Pikasa obišle niz zemalja.
Zagrebačka izložba, do sada najskuplja u Hrvatskoj, posljednja je uoči povratka Pikasovih slika u Pariz.
Prezentacija izložbe održana je već u Rijeci, Puli i Splitu, te u Mariboru i Ljubljani. Galerija Klovićevi dvori prvi put organizuje takav vid prezentacije neke izložbe i do sada je, kako navodi, naišla na veliko interesovanje javnosti, stručnjaka i zaljubljenika u umjetnost.
Na izložbi, koja je otvorena do 7. jula, moguće je vidjeti 49 slika i 7 skulptura, te 51 fotografiju. Među najvrednijim djelima su portreti Pikasove ljubavi Dore Mar i Marije Tereze Valter.
Slike, skulpture i fotografije, nanizane u hronološkom redu, započinju slikom četrnaestogodišnjeg Pikasa “Čovjek s kapom” (1895) na kojoj ispituje slikarsko nasljeđe svojih velikih španskih slikarskih očeva. Izložba kroz najraznovrsnije oblike paralelnih izražajnih formi pokazuje bogatstvo različitosti, neiscrpne kreativnosti, nenadmašnog majstorstva u svim umjetničkim fazama velikog stvaraoca modernizma: plavi i ružičasti period, protokubizam i istraživanja Afrike, amblematske radove sintetičkog kubizma, “klasični” period, nadrealističku fazu, te kasne slike.
Galerija Klovićevi dvori organizuje svakog utorka i predavanja o specifičnim temama u vezi sa likom i djelom Pikasa, autora koji je bio i ostao nepresušan izvor inspiracije umjetnicima, istraživačima, likovnim kritičarima i cjelokupnoj stručnoj javnosti.
Pikasova izložba dio je međunarodnog projekta Hrvatske i Francuske, čiju su realizaciju pokrenule Galerija Klovićevi dvori i pariski Musée National Picasso.
Izložba je bila dovedena u pitanje zbog visokih troškova, koji približno iznose devet miliona kuna, kako je saopšteno uoči otvaranja.
Postavka je osigurana na čak 670 miliona evra. Prvi put je, inače, dozvoljeno da Pikasova putujuća izložba ima domaću osiguravajuću kompaniju, odabranu radi smanjenja troškova. To je Croatia osiguranje, koje je i generalni sponzor izložbe, dok je glavni pokrovitelj Spitska banka - Societe General.
(Izvor:B92)