Vlada utvrdila: Minimalna zarada veća od 1. jula
Kemal Purišić

222eura

Vlada utvrdila: Minimalna zarada veća od 1. jula

Vlada Crne Gore je na današnjoj sjednici donijela Odluku o utvrđivanju minimalne zarade u neto iznosu od 222 eura.

Ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purišić istakao je da je iznos minimalne zarade usaglašen kroz pregovore Vlade i socijalnih partnera.

Povećanje će se kako je istakao, primjenjivati od 1. jula.

Osim toga, Vlada je obavezala Ministarstvo finansija da u najkraćem roku pripremi i dostavi izmjenu zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje kojim će se smanjiti stopa doprinosa za zdravstvo na zarade, na teret poslodavaca za 2 %.

"Na taj način će se obezbijediti da oba propisa stupe na snagu istovremeno, ali i nadomjestiti povećani troškovi koje će imati poslodavci zbog isplate uvećanog iznosa minimalne zarade. Analize koje su radila sva tri socijalna partnera su pokazale da povećanje minimalne zarade sa 193 na 222 eura u neto iznosu, uz istovremeno smanjenje doprinosa za zdravstveno osiguranje od 2% ima najmanje negativne efekte za poslodavce, ali i najmanji negativni uticaj na zapošljavanje i crno tržište", saopštio je Purišić.

Dodaje da novoutvrđeni iznos od 222 eura predstavlja 43 odsto prosječne zarade u Crnoj Gori, a dosadašnji iznos od 193 eura iznosio je 38 odsto prosječne zarade.

"Na nivou članica Evropske unije, prosječni iznos minimalne zarada iznosi oko 39 odsto prosječne zarade u Uniji”, kazao je Purišić.

Ministar je naveo i da je radi poređenja sa regionom, iznos minimalne zarade u Srbiji 231 euro, BiH 208 eura, Sjevernoj Makedoniji 196 eura, Albaniji 211 eura. 

On je kazao i da je osnovni cilj ekonomske politike Vlade Crne Gore poboljšanje životnog standarda građana. 

“Jedan od ključnih pokazatelja životnog standarda je bruto domaći proizvod po glavi stanovnika, koji u Crnoj Gori u kontinuitetu raste, usljed snažnog ekonomskog rasta posljednjih godina”, istakao je Purišić. 

Dodao je i da s obzirom na to da su stope rasta BDP-a visoke u posljednje tri godine, Vlada i ovom mjerom hoće da dio efekata rasta bruto domaćeg proizvoda usmjeri na dalje poboljšanje životnog standarda građana, uz napomenu da je i prosječna zarada u CG najveća u državama Zapadnog Balkana.

“Osim oko 12.000 zaposlenih koji su do sada primali minimalni iznos zarade, korist od povećanja minimalne zarade imaće i između 42.000 i 45.000 zaposlenih koji su primali zaradu između 193 eura i novog iznosa od 222 eura”, naglasio je ministar Purišić.

On je pojasnio i da će ova mjera uticati na rast prosječne bruto zarade u CG za 6%, a prosječne neto zarade za oko 4%, što će kroz usklađivanje iznosa uticati na visinu penzija i socijalnih davanja građana.

“Vlada i socijalni partneri će pratiti efekte ove mjere na socijalni standard zaposlenih, troškove poslodavaca za zarade, uticaj na investicije i nova zapošljavanja, rizik od ukidanja nekih radnih mjesta, uticaj na sivo tržište rada, uticaj na budžetskše prihode i nakon toga, u postupku pripreme budžeta za narednu godinu pokrenuti nove pregovore o eventualnom povećanju minimalne zarade”, zaključio je ministar.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.