Već mjesecima se u avio industriji raspravlja o uvođenju ekološke takse, zbog kritika da je komercijalna avijacija odgovorna za veliki udio ukupne emisije ugljen-dioksida (CO2).
Prema međunarodnoj organizaciji za civilnu avijaciju (ICAO), radi se o dva odsto ukupne količine ovih izduvnih gasova, dok nevladina organizacija Climate Action Network procjenjuje da je u pitanju pet odsto, prenosi podgorički Investitor.
Švedska je već uvela taksu na kerozin koja trenutno iznosi od šest do 38 eura po avio karti, a u ovoj zemlji sve su glasnije prozivke da je "sramota putovati avionom".
Francuska analizira mogućnost da ukine sve domaće letove za koje postoji zamjena putovanja vozom kraćim od pet sati.
Belgija i Holandija su početkom godine pokrenule pitanje zagađenja i očekuje se da će ono biti jedna od tema na sastanku Savjeta ministara saobraćaja Evropske unije (EU) u Luksemburgu.
Kako se navodi, ostale zemlje EU takođe pažljivo prate situaciju.
"Postoje različite opcije sistema taksi za zagađivače i Francuska smatra da ih prvo treba proučiti kako bi se utvrdilo koji sistem je najbolji", saopštio je francuski ministar saobraćaja.
Dodaje se da političari daju prednost taksi na kerozin koji je bio oslobođen svih taksi još od Kongresa o međunarodnoj civilnoj avijaciji u Čikagu 1944. godine, kada je najvažnije bilo da se olakša razvoj avio saobraćaja.
Prema povjerljivom izvještaju Evropske komisije, koji je nedavno "procurio" u javnost, taksa od 330 eura za 1.000 litara kerozina bi smanjila emisije ugljen-dioksida za 11odsto.
U predlogu zakona piše da jedan let od Pariza do Marselja emituje 178kg ugljen-dioksida po putniku, dok isto putovanje vozom generiše 4.14kg ovog gasa po putniku, prenosi sajt.
Tanjug/B92
Komentari