U Španiji je meteorološka služba "Aemet" danas proglasila "narandžastu uzbunu" (značajan rizik za zdravlje) u pet sjevernih provincija, sa 42 stepena koliko se očekuje u dolini Ebra. Upozorenje ostaje i u četvrtak u ukupno deset provincija u centru i na sjeveroistoku Španije.
Javna španska TVE je nalet vreline nazvala "nedelja pakla".
U Francuskoj se danas očekuje između 35 i 39 stepeni u dvije trećine zemlje, posebno na jugu i istoku.
Služba "Meteo Frans" podsjeća na "epizodu bez presedana po intenzitetu i preuranjenosti iz 1947".Ta služba procenjuje da će tadašnjih 40 stepeni "verovatno biti dostignuto" i da može biti i premašeno.
Njemačka nije pošteđena sa očekivanih 39 stepeni na jugozapadu, kao i u Brandenburgu, regionu oko Berlina, gdje je šumski požar već opustošio 100 hektara od ponedeljka.
Ako ne padne rekord od 40,3 stepena u malom gradu u Bavarskoj avgusta 2015. godine, biće to ipak najveća vrućina u junu, o čemu rekord datira iz 1947. godine, a i on može pasti, tvrde stručnjaci.
U Berlinu, životinje u dva zoološka vrta grada treba stalno tuširati. Uz to je policija u glavnom gradu tražila da joj se dopusti da radi u kratkim pantalonama i sandalama. Uzalud.
U Brandenburgu je policajac uhapsio čoveka koji je bio potpuno go na skuteru, o čemu je postavljao fotografije na društvene mreže.
U Minhenu je policija upozorila grupu žena koja se na obalama rijeke Isar sunčala bez gornjeg dijela kupaćeg kostima.
Međutim, prema pisanju lista "Zidojče cajtung" opomena policije naišla je na kontraefekat, jer su se i ostali na obali rijeke skinuli u znak solidarnosti.
Na plenarnoj sjednici pokrajinskog parlamenta Bavarske zbog incidenta u Minhenu hitno je usvojena regulativa prema kojoj kupaći kostim mora potpuno pokrivati grudi i genitalije.Dalje na sjeveru nedaleko od Roštoka na obali Baltičkog mora šine su se iskrivile od previsoke temperature.
U Francuskoj škole će zbog vrućine biti zatvorene sjutra i u petak a u nekoliko gradova, uključujući Pariz i Lion zabranjen je saobraćaj radi ograničenja zagađenja.
Još prije vrhunca ovog talasa, u Austriji, u regionu Tirola, već je zabilježen rekord: u utorak u Insbruku je izmjereno 36,7 stepeni. Zato su konji koji vuku fijakere s turistima ostali u štalama.U Ženevi, gdje bi trebalo da temperatura bude iznad 35 stepeni, otkazana je današnja parada đaka na kraju školske godine.U Luksemburgu će škole ostati zatvorene.
Foto:Severe Weather Europe
Istočna Evropa je takođe pogođena: oluje i jak vjetar se očekuju u Litvaniji. Dvadeset i sedam ljudi se udavilo u toj baltičkoj državi u junu, pokušavjući da se osvježi u moru i jezerima kada je temperatura dostigla neobičan maksimum od 35,7 stepeni.
Dolazeći iz Sahare, ovonedeljni toplotni talas, neviđen tokom juna, pogoršaće se u četvrtak i petak.
Karakteristika toplotnih talasa je da su noći takođe veoma vruće u poređenju sa uobičajenim.
"Temperatura u svijetu raste zbog klimatskih promjena, a s njom i vjerovatnoća ekstremnog vrućeg talasa", kaže Len Šafri, profesor nauke o klimi na Univerzitetu u Redingu.
Po specijalizovanom Institutu za klimatske promjene u Potsdamu, broj najtoplijih jleta u Evropi od 1500. godine raste u 21. vjeku bilo ih je 2018, 2010, 2003, 2016. i 2002. godine.
Beta/Kodex
Komentari