Zalutali među ustanove od nacionalnog značaja: Čemu služi Kulturno-prosvjetna zajednica?
Ilustracija

Bez umjetničke produkcije

Zalutali među ustanove od nacionalnog značaja: Čemu služi Kulturno-prosvjetna zajednica?

Kulturno-prosvjetna zajednica je društvena organizacija koja nema umjetničku produkciju i apsolutno je zalutala među institucije kulture od nacionalnog značaja, kazao je za “Blic” teatrolog Jovan Ćirilov.

Milena Dragićević Šešić, profesorka teorije masovnih medija i menadžmenta u kulturi, ide korak dalje ističući da je KPZ postala institucija kulture od nacionalnog značaja - mimo zakona i s jasno izraženim sukobom interesa.

Ona smatra da je između ostalog veliki skandal to da predsjednik Vladine komisije za dodjelu tog statusa Živorad Ajdačić istovremeno bude i generalni sekretar Kulturno-prosvjetne zajednice.

- KPZ se od društvene organizacije transformisala u grupu građana i ako je ona mogla da se prijavi na konkurs, onda je neko morao da obavijesti i ostale grupe građana kako mogu da postanu ustanove kulture od nacionalnog značaja. KPZ nema umjetničku produkciju i nikako ne može da se pretvori u ustanovu kulture - naglašava Milena Dragićević Šešić.

Šta je i čemu danas služi KPZ Srbije, koja je u vrijeme osnivanja 1956. godine imala zadatak da “otkriva i uvećava stvaralačke moguċnosti građana, traga za novim prostorima slobode i čovjekovog potvrđivanja u radu”. U vrijeme SFRJ se po gradovima Srbije starala o “dodatnom sadržaju” za drugove i drugarice, pa je tako KPZ Guče 1961. osnovala Dragačevski sabor, koji je narednih 30 godina režirao Živorad Ajdačić.

KPZ sve ove godine dodjeljuje nagrade “Zlatni beočug”, “Zlatnu značku” i “Vukovu nagradu” bez jasno definisanih kriterijuma.

Milena Dragićević Šešić smatra da su Kulturno-prosvjetne zajednice Srbije i Beograda odavno izgubile svaku svrhu.

KPZ Beograd danas ima petoro zaposlenih, 17 članova predsjedništva, 40 članova skupštine, izvršni i nadzorni odbor, zatim još 11 odbora podijeljenih po djelatnostima. Od kada je ostala bez budžetskih sredstava, finansiraju je sponzori među kojima su, između ostalih, Univerzal banka, „Globos osiguranje“, Saobraćajni institut CIP i „Mona”. Ovih dana očekuju potvrdu učestvovanja u programima različitih ministarstava.

(Izvor:Blic)