Džonson je održao govor u kojem je istakao da je Džeremi Hant bio sjajan protivnik i zahvalio se Terezi Mej za posao koji je obavljala za svoju zemlju.
On je rekao da će biti mnogo ljudi koji će dovoditi u pitanje koliko je bila mudra odluka da on bude izabran za lidera torijevaca, ali da nijedna osoba niti politička stranka nemaju monopol na mudrost.
On je dodao da konzervativci imaju najbolje instinkte i najbolje umiju da te istinkte uravnoteže.
U trci za lidera torijevaca nadmetali su se Džonson i Džeremi Hant, a Džonson je sve vrijeme važio za snažnog favorita.
Rezultati izgledaju ovako:
Boris Džonson: 92,153
Džeremi Hant: 46,656
Saopšteno je da je registrovanih glasača bilo 159.320, izlaznost 87,4 odsto, a da je 509 glasačkih listića bilo nevažeće.
Džonson se, međutim, i prije nego što je formalno imenovan na čelo Konzervativne partije suočio sa ostavkama ministara koji su ga oštro kritikovali usljed neslaganja sa njegovom politikom zagovaranja Bregzita bez sporazuma i koji su željeli da preduprijede da ih Džonson razriješi dužnosti.
Juče je ostavku podnio ministar Alen Dankan koji je nedavno oštro kritikovao Džonsona zato što nije stao u odbranu sera Kima Daroka, britanskog ambasadora u SAD koji se sukobio sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom pošto su procurele diplomatske depeše u kojima je Darok kritikovao Trampovu administraciju.
Gardijan piše da je neposredno pred objavljivanje rezultata sada već bivšoj liderki torijevaca i premijerki Terezi Mej kabinet uručio poklon za odlazak – tašnu i nakit.
Predstavnici stranke su se zahvalili Terezi Mej za službu.
Džonsonu su juče kritike uputili i bivši premijeri Velike Britanije, među kojima su i Toni Bler i Džon Mejdžor. Oni su kritikovali Džonsonove namjere da po svaku cijenu izvede Britaniju iz EU, čak i po cijenu Bregzita bez dogovora, ističući da bi to bila izdaja s obzirom na to je Britancima na referendumu obećan drugačiji scenario, ali i da postoje tehnički uslovi da se na adekvatan način riješi pitanje tzv. bekstopa.
Tanjug
Komentari