Turisti se okupljaju oko fontana da se rashlade a vlasti i dobrovoljci pomažu starijim, bolesnim i beskućnicima, najteže pogođenim vrućinama. Vozovi su otkazani u Britaniji i Francuskoj, a francuske vlasti pozvale su putnike da ostanu kod kuće.
Jedan po jedan oboreni su rekordi visokih temperaturama širom Evrope. Pariz i okolina bi danas mogli da zabilježe do 42 stepena Celzijusa zbog dolaska vrućeg suvog vazduha iz sjeverne Afrike.
London očekuje 39 stepeni, a djelovi Njemačke, Belgije, Holandije, Luksemburga i Švajcarske bi mogli da imaju temperature preko 40 stepeni.
Danas je najnoviji u nizu nekoliko vrelih dana. Belgija i Njemačka juče su zabilježile istorijske maksimume po visini temperature.
U Belgiji, gdje je juče zabilježeno 39,9 stepeni, što je bio istorijski rekord, danas je izmjereno 40,2 stepena u Liježu, na istoku zemlje. To je novi istorijski rekord.
Foto: Beta
Njemačka je zabilježila juče 40,5 stepeni Celzijusa ali će taj rekord, kako se očekuje biti vrlo kratkog vijeka, pošto nacionalna meteorološka služba očekuje još više temperature danas.
U Londonu i Parizu vlasti i dobrovoljci dijelili su vodu i kremu za sunce beskućnicima i otvorili dnevne centre za njih da se odmore i istuširaju. Turisti su se okupili oko fontana i kanala.
Djelovi Francuske su pod upozorenjem za toplotu posle toplotnog talasa 2003. godine kada je umrlo gotovo 15.000 ljudi, posebno starijih. Od tada je vlada uvela sistem upozorenja na vrućinu označen bojama da upozori ljude kada se očekuje da će temperatura da poraste do opasnih nivoa.
Sistem upozorenja podignut je najviši crveni nivo prvi put za vrijeme prošlomjesečnog toplotnog talasa kada je u Francuskoj zabilježeno 46 stepeni, najviša temperatura ikad registrovana. Danas je oko petina teritorije Francuske pod crvenim meteorološkim upozorenjem, od Lamanša preko regiona Pariza do Burgonje.
Foto: Beta
Nacionalna željeznica i pariska kompanija za javni saobraćaj pozvali su putnike da izbjegavaju putovanja danas. Preko radija, televizije i javnih tabli sa porukama ljudi se pozivaju da se hidriraju.
Francuska ministarka zdravlja Anez Bizin rekla je da se očekuje da će današnje temperature biti dva stepena više nego 2003. godine. Oko 20 miliona Francuza biće pogođeno toplotnim talasom, rekla je ona.
Pošto su ljeta u Evropi obično blaga malo domova ima klima uređaje, a oni nisu mnogo uobičajeni ni u bolnicama, prodavnicama i restoranima.
Ovaj toplotni talas je intenzivan ali će biti kratak i očekuje se da će temperature već pasti sjutra i u subotu.
Naučnici upozoravaju da će sa rastom emisija štetnih gasova koji zagrijevaju planetu, biti više toplotnih talasa i oni će biti topliji, poput onih koji sve više pogađaju SAD. Za sada je prerano da se zna da li je ovaj toplotni talas vezan za klimatske promjene koje je proizveo čovjek.
Beta
Komentari