Za pola godine  Crnogorci popili više od 20 miliona eura ljekova
ilustracija

Najtraženiji monopril plus

Za pola godine Crnogorci popili više od 20 miliona eura ljekova

Građani Crne Gore za prvih pola godine popili su više od 20 miliona eura ljekova, što je za skoro pet miliona više nego u istom periodu lani. Kao i 2018. godine najviše su traženi monopril plus, rapten duo, presolol, ranitidin...

Za lijekove realizovane preko recepata u apotekama u prvih šest mjeseci ove godine Fondu zdravstva je fakturisano 20.641.931,33 eura, što je za 4.807.511,59 više nego u istom periodu lani kada je faktuirisano 15.834.419,74 eura.

"Finansijski izdaci za prvih šest mjeseci 2019. u odnosu na isti period prošle godine u privatnim apotekama povećali su se za 2.263.767,61 eura, dok su finansijski izdaci za izdate recepte preko apoteka ZUA "Montefarm-a" povećani za 2.543.743,90 eura", kazao je Vikend novinama PR Amer Ramusović.

Fakturisana vrijednost za lijekove realizovane preko recepta u privatnim apotekama u prvih pola godine, kako je objasnio, iznosila je 7.193.210,75 eura, dok je 2018. ona bila 4.929.443,14 eura.

Fakturisana vrijednost za lijekove realizovane preko recepta u montefarmovim apotekama u prvih šest mjeseci ove godine, kako je rekao, iznosila je 13.448.720,58 eura, dok je u istom periodu prošle iznosila 10.904.976,60 eura.

"Jedan od glavnih razloga povećane potrošnje je veća dostupnost ljekova i bolja snabdjevenost tržišta, prije svega zbog donošenja nove Liste ljekova, koja je u primjeni od marta 2018. godine", smatra Ramusović i naglasio da su i pored povećanja potrošnje, izdvajanja za ljekove po stanovniku u Crnoj Gori značajno niža od izdvajanja u zemljama u okruženju i drugih evropskih država.

Najtraženiji medikamenti u prvoj polovini godine, prema riječima Ramusovića, bio je, kao i prošle godine monopril plus, lijek koji koriste pacijenti sa visokim krvnim pritiskom.

Podaci pokazuju da, kako kaže Ramusović, u Crnoj Gori raste broj oboljelih od malignih, hemato-onkoloških i autoimunih bolesti te da veća dostupnosti ljekova za liječenje tih oboljenja značajno utiče na rast potrošnje na godišnjem nivou.

"To istovremeno znači da je oboljelima od teških bolesti u našoj državi omogućena savremena terapija u liječenju kao i u mnogo razvijenijim državama. Takođe, uključivanjem privatnih apoteka u mrežu zdravstvenih ustanova obezbjeđena je bolja snabdjevenost ljekovima, što je za posljedicu imalo i povećenje izdataka za ljekove", rekao je Ramusović.

On dodaje da je za očekivati da će i u budućem periodu rasti potrošnja ljekova, prevashodno zbog uvođenja novih ljekova neophodnih za liječenje, zbog praćenja svremenih tokova u liječenju i dijagnostici i podizanja kvaliteta liječenja, te će postojati stalna potreba za usklađivanjem budžeta sa stvarnim potrebama za ljekovima.

Dnevne novine

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.