Dizajner Mario Milaković odlučio je da svoju strast za prošlošću pretoči u „Jugodom“ (Yugodom), muzejsku zbirku predstavljenu u gostinskoj kući ili, jednostavno rečeno, muzej u kojem se može odsjedati, piše Forbs.
U pitanju je originalna jugoslovenska kuća sa sredine prošlog vijeka, sa namještajem, dekorom i suvenirima iz jugoslovenskog doba, sa originalnom etiketom "Made in Yugoslavia".
„Želio sam da napravim mjesto gdje će se gosti osjećati kao da su putovali kroz vrijeme i vratili se u prošlost, ali ne neprijatnu prošlost već da se osjećaju kao kod kuće. Zato se i zove 'Jugodom' – Jugo od Jugoslavije i dom – kuća“, objašnjava Milaković.
U muzej-hotel dolaze gosti iz cijelog svijeta, ali i iz bivših jugoslavenskih republika.
„Većina gostiju nije iz bivše Jugoslavije. Mnogi kažu da je osjećaj kao u bakinoj kući“, kaže Milaković dodajući da „Jugodom“ izaziva osjećaje melanholije i nostalgije.
„Jugodom“ je odličan primjer za to kako se komunistička prošlost može pretvoriti u preduzetnički uspjeh pretvarajući zanimanje za prošlost u zaradu.
Sva je prilika da je jugonostalgični turizam rastući trend ne samo u Srbiji nego u svim bivšim jugoslovenskim republikama.
Turistički obilazak Titovog bunkera
Atomsko sklonište izgrađeno za Josipa Broza Tita i njegovog užeg kruga saradnika koji bi brojao do 350 osoba, takođe je postala veoma popularna turistička atrakcija u Konjicu, malom gradu u BiH.
Bunker, koji je bio državna tajna do raspada Jugoslavije 1990. godine, očuvan je i potpuno netaknut sa svim svojim simbolima društvenog, ekonomskog, političkog i ideološkog sistema bivše Jugoslavije. Ture su redovne.
Fabrika odjeće sa sjedištem u Hrvatskoj, „Titos“, prodaje svoje proizvode širom svijeta. U ponudi su majice i dukserice sa kapuljačom sa slikama i sloganima komunističkih simbola Jugoslavije, poput petokrake – crvene komunističke zvijezde, i betonske arhitekture.
Jugonostalgija kao rastući trend
Nedavna anketa pokazala je da se mnogi u bivšoj Jugoslaviji s velikom radošću prisjećaju svoje bivše domovine. U Srbiji, oko 81 odsto ispitanika smatra da je raspad Jugoslavije naštetio njihovoj državi. Stanovnici Bosne i Hercegovine ne zaostaju mnogo jer samo četiri odsto manje ispitanih žali zbog njenog raspada.
Jugonostalgija ne živi samo na posterima, garderobi i u retro tapetama. U pitanju je rastući trend kako za strance tako i za mlade ljude u regionu koji žele da saznaju više o eri Jugoslavije.
Oživljavanje estetike jednog prošlog doba i doživljaj socijalističke prošlosti pokazali su se, makar do sada, kao isplativi i preduzetnički uspješni.
Komentari