Najskuplji objekat autoputa most Moračica, vrijedan 74.5 milona eura

Više od milion kubika ugrađenog betona na mostovima i tunelima

Najskuplji objekat autoputa most Moračica, vrijedan 74.5 milona eura

Najskuplji objekat na prioritetnoj dionici od Smokovca do Mateševa auto-puta Bar-Boljare je most Moračica čija cijena iznosi oko 74,5 miliona eura, dok je najjeftiniji most Preslo sa cijenom od oko 1,3 miliona, saopšteno je iz Ministarstva saobraćaja i pomorstva.

Prema podacima tog resora, za izgradnju 20 mostova utrošeno je 205,3 miliona eura, dok je za 16 tunela izdvojena suma od 387,6 miliona eura. Nakon Moračice, čiji je prvi segment nedavno spojen, najskuplji most je Jabuka u koji je uloženo 29,3 miliona eura. Slijede Uvac 4, Tara 2 i Tara 1 sa utrošenih 18 miliona, odnosno 14,6 i 8,6 miliona eura.

Kada je riječ o tunelima, najskuplji je Vjeternik čija je cijena 66,8 miliona eura, dok je u Kosman i u Vežešnik uloženo 51,9, odnosno 44,7 miliona eura. Mala trava košta skoro 40 miliona eura, a Jabučki krš 28,4 miliona. Najjeftiniji tuneli su Vitanovice i Pajkov vir čija je cijena 5,9 miliona i 7,3 miliona eura.

Prioritetna dionica Smokovac-Uvač-Mateševo košta 809,57 miliona eura, od čega se država kod kineske Exim banke zadužila 688,16 miliona ili 85 odsto, a ostatak od 121,44 miliona ili 15 odsto obezbijeđen iz budžeta. Izvođaču radova, kineskoj kompaniji China Road and Bridge Corporation (CRBC) je od početka gradnje 2015. godine do kraja juna ove, isplaćeno skoro 570 miliona eura.

U Ministarstvu saobraćaja i pomorstva navode da će do kraja ljeta akcenat biti na radovima koji se obavljaju na otvorenom i na koje uticaj imaju vremenski uslovi.

“To će obuhvatiti izgradnju nasipa na svim dionicama, odnosno završne radove na nasipima na djelovima 1 i 2, i nedostajuće djelove nasipa na djelovima 3 i 4 koji su zbog nadmorske visine na kojima se auto-put nalazi, uslovljeni vremenskim prilikama”, kazali su predstavnici Ministarstva.

Oni dodaju i da će se raditi na iskopima i na zaštiti kosina na dionicama.

“Radovi obuhvataju i izgradnju sloja posteljice posebne granulacije kao završnog sloja nasipa koji predstavlja uslov za početak izgradnje kolovozne konstrukcije, izgradnju zidova od armirane zemlje, kao posebnu vrstu potpornih konstrukcija koja se realizuje na autoputu, a podrazumijeva zapravo nasipe ojačane posebnom vrstom mreža”, rekli su u Ministarstvu i dodali da će se raditi na rasponskim konstukcijama i ivičnim vijencima na mostovima, kao i na instalacijama na otvorenoj trasi.

CRBC će nastaviti radove u tunelima, na izgradnji obloge i instalacija koji nijesu uslovljeni vremenskim prilikama.

“Navedene su samo najkrupnije pozicije na kojima će se tokom ljetnjih mjeseci raditi, a izvođač će u skladu sa odobrenim programom graditi na svim pozcijama, kako bi se pratila usvojena dinamika”, istakli su u Ministarstvu.

Više od milion kubika betona

Ukupne količine ugrađenog betona na mostovima i tunelima, zajedno sa ostalim betonskim radovima, kako su naveli u Ministarstvu, prelaze milion kubika.

“Za izgradnju mostova do sada je ukupno utrošeno oko 240.000 metara kubnih betona. Od toga za izgradnju mosta Moračica oko 95.000, a na izgradnji tunela oko 750.000 kubika”, kazali su u nadležnom resoru.

Ministar saobraćaja i pomorstva Osman Nurković je, tokom posljednje posjete auto-putu sredinom jula, istakao da očekuje završetak radova u septembru iduće godine. Do sada je, kako je konstatovano prošlog mjeseca, na konstrukciji mostova, odnosno na pozicijama stubova i temelja završeno oko 96 odsto radova, dok je na rasponskim konstrukcijama stepen izgrađenosti 54 odsto. Rasponska konstrukcija je završena na mostovima Gordnje Mrke, Suvovar i Preslo, dok je su mostovi Mištica, Uvač 1, Uvač 3, Pajkov Vir i Jabuka završeno u jednoj traci autoputa Bar-Boljare.Kada je riječ o Moračici, na njoj je završeno 80 odsto radova, dok se cjelokupno spajanje mosta očekuje idućeg mjeseca.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.