Intervju – Vladimir Vojinović: Pobjeda izabrala da ohrabri romanopisce
Vladimir Vojinović

„Najbolji neobjavljeni crnogorski roman“

Intervju – Vladimir Vojinović: Pobjeda izabrala da ohrabri romanopisce

Teoretičar književnosti i pisac Vladimir Vojinović začetnik je Pobjedinog projekta „Najbolji neobjavljeni crnogorski roman“. Pobjeda danas, na Dan nezavisnosti, poziva pisce da na adresu najstarijeg crnogorskog dnevnog lista pošalju rukopise neobjavljenih romana. Rok za slanje ističe 1. septembra. Autorku ili autora najboljeg rukopisa, Pobjeda će nagraditi novčanom nagradom od 2.000 eura, štampanjem i predstavljanjem romana.

Autori ili autorke drugorangiranog i trećerangiranog rukopisa dobiće nagradu od po 500 eura. Odluku o nagradama donijeće Pobjedin stručni žiri. Nagrade će svečano biti uručene na Dan Pobjede, 24. oktobra 2013. godine. Kao umjetnički direktor projekta „Najbolji neobjavljeni crnogorski roman“ Vladimir Vojinović govori o ciljevima projekta i okolnostima koje prate njegovu realizaciju.

Na osnovu kojih okolnosti ste procijenili da je Crnoj Gori potrebna godišnja nagrada za najbolji neobjavljeni crnogorski roman ?

- Crna Gora nema prepoznatljivu godišnju nagradu konceptualno usmjerenu ka formi romana. Istina, pojedini savremeni crnogorski pisci nagrađeni su domaćim nagradama između ostaloga i zbog romaneskne djelatnosti, ali te nagrade ili nijesu striktno vezane za roman ili nijesu godišnje nagrade. Smatram da je zbog velikog uspjeha crnogorskih romanopisaca u inostranstvu neophodno da svi skupa uložimo dodatni napor da našim stvaraocima obezbijedimo podsticaj u sredini u kojoj stvaraju, kako bi oni na krilima nesumnjive energije i talenta dalje uticali na razvitak ove forme u crnogorskoj književnosti.

Šta podrazumijevamo pod pojmom crnogorski roman? Koja načela roman treba zadovoljavati da bi bio crnogorski roman?

- Vaše pitanje priziva odgovor u kome je neophodno premrežiti književnoistorijske i književnoteorijske parametre s društveno-političkim. Ali, kako god da pristupamo ovom pitanju, s manje ili više emocija, složićemo se u tome da ne postoje posebna „načela koja treba zadovoljavati“, naročito u tome da ne postoje u teorijskome smislu posebna načela u crnogorskoj književnosti da bi jedno djelo bilo tretirano kao roman. U toj formi, kao i u svakoj drugoj možete se izraziti bolje ili lošije od drugih autora, a mi s punom argumentacijom možemo kazati da su u inostranstvu pojedini savremeni crnogorski romanopisci već prepoznati kao izuzetni.

Šta sve, u periodu od raspisivanja do zaključenja Konkursa, planirate uraditi da bi taj projekat i pospješio pozitivne tendencije u savremenom romanesknom stvaralaštvu u Crnoj Gori?

- U vremenu kada globalna ekonomska kriza uspijeva da diktira tempo razvitka manjih nacionalnih kultura, time i književnosti, Pobjeda se odlučila na korak ohrabrenja crnogorskih romanopisaca da ni za trenutak ne posustanu na putu ovaploćenja vlastitih stvaralačkih intencija. I to čini tako što obezbjeđuje uslove za kvalitetno vrednovanje, objavljivanje i afirmaciju njihova djela, uz, složićete se, nimalo simbolične novčane nagrade. Smatram da time Pobjeda šalje jasnu poruku svim participijentima crnogorskoga kulturnoga života o tome kako treba „pospješiti pozitivne tendencije“. U tom smislu predviđen je i niz drugih, prije svih marketinških koraka u namjeri da se ostvari naš zajednički cilj.

Kakav odziv očekujete? Očekujete li da će projekat zainteresovati i najmarkantnije crnogorske savremene pisce?

Dozvolite da se našalim – ne da očekujem već znam da hoće, jer projekat i nije namijenjen nesavremenim piscima. Iz godine u godinu šaljemo svijetu sjajna djela, kojima se oduševljavaju i kritičari i pisci drugih sredina. Smatram vrlo potrebnim činom, i za samu unutrašnju „dinamiku razvitka žanra”, ustanovljavanje nagrade koja će zadati i određen ritam u crnogorskoj književnosti. Kada se malo bolje zagledate u okruženje, skoro da nema zemlje u kojoj ne postoji jedna slična nagrada, pa opet crnogorski romanopisci pokažu da mogu bolje i ljepše. No, da ne zanemarimo i potencijal neafirmisanih pisaca, jer lično ću biti srećan kada se na konkurs, pored etabliranih pisaca, jave i nove romaneskne snage. Budući da na radnom mjestu srijećem mlade ljude koji imaju potencijala, znam da će se i to dogoditi.

Da li su već utvrđeni sastav žirija i metodologija po kojoj će žiri raditi?

- Žiri i obezbjeđuje nagradi status kvalitetne književne nagrade. U ovome slučaju to čine eminentni stvaraoci, izdavači, stručnjaci i naučnici iz Crne Gore. Pobjeda je usvojila prijedlog da predśednica žirija bude prof. dr Sonja Tomović-Šundić, a da članovi budu Jovan Nikolaidis, doc. dr Janko Andrijašević, mr Milena Ivanović i Vlatko Simunović. Ovo tijelo poslovaće u skladu s internim Pravilnikom o radu, koji predviđa razotkrivanje identiteta autora unutar žirija tek nakon usvajanja odluke o tri najbolja rukopisa. Osim toga, svaki sastanak žirija biće zabilježen i verifikovan zapisnikom, koji će biti predat Pobjedinoj arhivi na čuvanje, a po mogućstvu i potrebi biti dostupan i javnosti.

Dobrodošli svi crnogorski autori i autorke

Ko sve ima pravo učešća na konkursu? Postoje li tehnička ograničenja po pitanju obima romana, tipa romana…

- Pobjeda nema zabrana u propozicijama konkursa. Sam naslov projekta podrazumijeva da su dobrodošli svi crnogorski autori i autorke. A s obzirom na to da ni teorija književnosti nema koncizan parametar u pogledu zadovoljavajućega obima u skladu s kojim bi jedno narativno štivo mogli proglasiti romanom, to ni u tome pogledu konkurs nema specijalnih ograničenja. Pogotovu ih nema u pogledu autorskoga izbora za jedan od tipova romana. S druge strane, žirijevi principi selekcije zavisiće od visokih stručnih i naučnih potencijala kojima članovi žirija nesumnjivo raspolažu. Članovi žirija su ti koji će odlučivati o tome da li karakteristike prijavljenoga rukopisa odgovaraju u teoriji prepoznatim karakteristikama romana.

Život na prvi pogled
Mr Vladimir Vojinović rođen je 1978. godine u Nikšiću. Diplomirao je i magistrirao na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, a na tom fakultetu privodi kraju i doktorske studije. Autor je tri romana („Pioni brda”, „Nafaka” i „Portret Igora Đukića”) i jedne knjige priča („Priče iz Montanara”), te brojnih stručnih i naučnih članaka. Objavio je i studiju „Poročni sudija”, o člancima i međuratnim pripovijetkama Milovana Đilasa, a za štampu je priredio i knjigu Đilasovih međuratnih tekstova „Problemi naše književnosti i drugi međuratni članci“. Učesnik je brojnih naučnih simpozijuma i koautor čitanki za osnovnu školu i gimnaziju. Saradnik je u nastavi na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, na predmetima Narodna književnost, Srednjovjekovna književnost, Prosvjetiteljstvo i romantizam, Književnost i film, Pisanje eseja i Kreativno pisanje.

(Izvor:Pobjeda)