Porez za kulturu putokaz iz Francuske
Ilustracija

Pametni telefonI i tablet računarI

Porez za kulturu putokaz iz Francuske

Francuska vlada upavo razmatra uvođenje posebnog poreza od jedan odsto na prodaju pametnih telefona i tablet računara, a sav novac koji bi se na taj način prikupio bio bi namijenjen razvoju francuske kulture.

Crnogorski kulturni poslenici smatraju da je takav vid finansiranja kulture dobrodošao i da bi trebalo da se ugledamo na ovu evropsku zemlju, pišu Dnevne novine. Iz Ministarstva kulture podsjećaju da smo jedna od malobrojnih država u svijetu koja je zakonom propisala procenat izdvajanja za kulturu i navode da se traže drugi, održivi modeli finansiranja kulture i kulturne baštine.

Reditelj i direktor Crnogorske kinoteke Branko Baletić kaže da ga nimalo ne čudi prijedlog francuske vlade, "jer je riječ o društvu koje posvećuje veliku pažnju svojoj kulturi i identitetu".

On smatra da je ova odluka sjajan odgovor tamošnje vlade na finansijsku krizu koja vlada Evropom.

Tu se vidi razlika između Francuske kulture i naše. Kada dođu kritični trenuci kultura se ne odbacuje nego se ona upravo pomaže. To bi mogao da bude putokaz i našoj sredini. Nije tu riječ samo o luksuzu i skupocjenim telefonima već o načinu da se obezbijedi novac za kulturu koja se ne može

oslanjati isključivo na budžet", istakao je Baletić.

Pozorišni reditelj i član Nacionalnog savjeta za kulturu Blagota Eraković smatra da je svaki uloženi euro u kulturu dragocjen i da bi predlog poput francuskog trebalo razmotriti i kod nas. On podsjeća da u Crnoj Gori kada je riječ o finansiranju kulture nijesu regulisane elementarne stvari.

"Ne bi trebalo počinjati s kraja nego s početka. Cio korpus kulture treba dovesti u zakonsku mjeru. Autorska i izvođačka prava, radni staž, plate, penzije, sve to je neuređeno" istakao je Eraković.

U Ministarstvu kulture sada rade na pripremi novog zakona o kinematografiji.

"On će sadržati slične odredbe koje je imao prethodni i biti osnov za razvoj filmske industrije u Crnoj Gori", rekli su u toj instituciji.

Težak položaj zaposlenih u sferi kulture, kaže Eraković, najbolje ilustruje činjenica da je 480 eura prosječno primanje u Crnoj Gori, a u kulturi prosječna zarada 368 eura.

"To nam govori da je kultura u ponižavajućem položaju i da pod hitno treba nešto poduzimati", kaže Eraković. Značaj kulture za male države je izuzetan, dodaje on.

(Izvor:CDM)