Jubilarni Festival počeo je izložbom lutaka, kostima, scenografskih skica i pozorišnih fotografija „Svjetovi i junaci” autorke Ljiljane Dinić u galeriji Otvorenog univerziteta, koji je i organizator tog festivala, jednog od najznačajnijih te vrste u Evropi. Izložba „Svjetovi i junaci” već je prikazana u Ljubljani od 24. aprila do 14. maja, a nakon Subotice, biće postavljena i u Novom Sadu od 28. maja do 15. juna, te u drugim mjestima Srbije - u zavisnosti od interesovanja. Srpsko lutkarstvo i pozorišno stvaralaštvo za djecu biće glavna tema i naučnog skupa, a pozorišta iz Srbije učestvovaće i u festivalskim programima predstavama „Bajka o vitezu bez konja” (Pozorište mladih iz Novog Sada), „Priča o konju” (Dečije pozorište iz Subotice), „Slike sa izložbe” (Pozorište lutaka iz Niša) i „Ružno pače” (Narodno pozorište „Toša Jovanović” iz Zrenjanina).
Predstave 20. Festivala pozorišta za djecu i ove godine takmiče se za Gran pri za najbolju predstavu u cjelini, specijalnu nagradu za originalnost i fantaziju, kao i nagrade za režiju, scenografiju, originalnu muziku, estetsko i tehnološko rješenje lutaka i glumačko majstorstvo (pet ravnopravnih nagrada). O nagradama će odlučivati petočlani međunarodni žiri koji čine istaknuti svjetski pozorišni umjetnici i teatrolozi, a osim Predraga Bjeloševića, to su i ruski glumac-lutkar, reditelj i pozorišni producent David Burman, zatim kanadski glumac, lutkar, plesač i generalni sekretar svjetske Unime Žak Trido, profesor teatrologije i dramaturgije, filosof i književnik Siniša Jelušić iz Crne Gore, te teatrolog i pozorišni kritičar Miroslav Miki Radonjić iz Srbije.
Kao posebno zanimljivu, organizatori su istakli japansku predstavu „PPandTheatre” lutkarskog pozorišta iz Kamakure - neobično umjetničko ostvarenje zamišljeno kao predstava za jednog gledaoca koji, virenjem kroz otvor na deblu, ima priliku da posmatra trominutnu lutkarsku igru. Predstave iz Italije i Makedonije „Ona spava” i „Beskrajni snovi” povešće publiku u mističan svijet snova, a Pozorište Glej iz Ljubljane odigraće „Ludu šumu”, čija je osnovna ideja da se od prirodnih materijala napravi šumsko drvo sa rezonancijom. Tu su još i predstave rađene prema već poznatim dječjim bajkama, kao što su „Lijepa mlinareva kći” (Bjelorusija), „Ružno pače” (Srbija), „Palčica” (Slovačka), ali i one koje mališani tek treba da otkriju, kao što je poljska predstava „Aladinove nepoznate avanture”. Zanimljiva je i ruska predstava „Pod vječnim svjetlom Kumalana” Pozorišta lutaka Ulger iz Ulan-Udea, koja govori o tradiciji naroda Evenki koji naseljava udaljene predjele Rusije i Kine i svjedoči o povezanosti i ravnoteži čoveka i prirode.
Van takmičarske selekcije biće odigrano pet predstava iz Velike Britanije, Francuske, Rusije i Srbije, a u okviru pratećeg programa, najavljeni su i filmovi za djecu, izložbe, radionica i muzičko-scenski program koji promoviše dječje stvaralaštvo. Takođe, zakazan je i Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umjetnosti, kao i promocija knjiga autora za djecu i mlade iz zemlje i regiona.
Jubilarni Festival pozorišta za djecu organizovan je u kriznim uslovima, a prema navodima organizatora, postojala je i bojazan da bude otkazan svega desetak dana prije početka, jer od Ministarstva kulture i informisanja Srbije nije stigla potvrda da će biti uplaćeno dogovorenih šest miliona dinara. Ukupan budžet 20. Festivala je 15 miliona dinara, a u finansiranju učestvuju i Grad Subotica, kao i pokrajinske vlasti Vojvodine. Prema riječima organizatora, u međuvremenu su dobijena usmena obećanja da je komisija u Ministarstvu kulture ipak odobrila planiranih šest miliona dinara.
(Izvor:Dan)