To je poručio ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić na otvaranju terenske vježbe NICS MONTENEGRO 2019, koja se održava u okviru NATO programa „Nauka za mir i bezbjednost“.
Ministar je saopštio da je vježba prilika da dodatno unaprijedimo regionalnu saradnju i potvrdimo dobre međususjedske odnose i dobru komunikaciju u oblasti zaštite i spašavanja.
„Cijenim da je ova vježba dokaz da je Direktorat za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova kredibilan partner u realizaciji brojnih projekata koje finansira NATO, a država Crna Gora poštovana i uvažena članica Alijanse“, istakao je Nuhodžić.
U nastavku, ministar je uputio izraze zahvalnosti kancelariji NATO programa „Nauka za mir i bezbjednost“, koja je opredijelila sredstva u iznosu od 831.000€ za realizaciju projekta u Crnoj Gori, u okviru kojeg se održava ova vježba.
„Ono što je posebno važno, jeste da će se prvi put u Crnoj Gori koristiti novi internet sistem, tzv. NICS sistem odnosno novi informacioni sistem za rukovođenje i koordiniranje u zaštiti i spašavanju. Ovaj softver će se integrisati sa postojećim nacionalnim sistemom i pomoći donosiocima odluka da, putem slike i video zapisa, donose bolje i kvalitetnije odluke u vanrednim situacijama“, naglasio je Nuhodžić.
Ejup Turmus, jedan od rukovodilaca programa „Nauka za mir i bezbjednost“, je istakao zadovoljstvo što je Crna Gora prepoznala značaj unapređenja kapaciteta u oblasti vanrednih situacija.
„Ovaj sistem će omogućiti Crnoj Gori i drugim zemljama učesnicama da razmjenjuju informacije mnogo brže, u poređenju sa tradicionalnim načinom komuniciranja“, naglasio je Turmus.
Takođe, ukazao je na značajan doprinos mladih istraživača naučnika u Crnoj Gori, koji su kreirali mobilnu telefonsku aplikaciju 112, putem koje je omogućeno građanima i turistima da, u slučaju potrebe, imaju pristup svim hitnim službama.
Tema terenske vježbe NICS MONTENEGRO 2019, koja se u periodu od 01. do 04. oktobra 2019. godine sprovodi na lokacijama u Podgorici i Danilovgradu, je gašenje požara na otvorenom prostoru i testiranje najsavremenijih informacionih tehnologija za koordiniranje i rukovođenje u zaštiti i spašavanju. Pored predstavnika NATO-a, u vježbi učestvuju timovi iz Sjeverne Makedonije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, kao domaćina vježbe. Značajnu ulogu imaju i predstavnici američkog Tehničkog instituta MIT (Massachusetts Institute of Technology).
Komentari