Britanska studija pokazala je da su djeca, kojoj je domali prst veći od kažiprsta, sklonija matematici i predmetima poput informatike, fizike, pa i hemije. Kada je kažiprst veći od domalog prsta dijete je sklonije učenju jezika i književnosti.
Naučnici vjeruju da se otkriće može objasniti razinom testosterona i estrogena kojoj su djeca izložena dok su još u maternici. Smatraju i da spolni hormoni utiču na razvoj mozga kao i na dužinu prstiju.
"Za testosteron se vjeruje da razvija one dijelove u mozgu koji su zaduženi za orijentaciju i matematičke vještine, a za estrogen da utječe na razvoj dijelova mozga zaduženih za verbalne sposobnosti", kaže Mark Brosnan, voditelj studije. Brosnan dodaje da ti isti hormoni utiču i na dužinu dlana i prstiju.
Tim naučnika je do ovog otkrića došao mjereći dlanove desne ruke 75 sedmogodišnjaka. Podijelili su dužinu kažiprsta s dužinom domalog prsta kako bi dobili tzv. digitalni ratio.
Dobijene rezultate uporedili su s postignućima testiranih učenika u školi. Pokazalo se da su oni s manjim ratiom, tj. s dužim domalog prsta bolji u matematici, a oni s većim ratiom, odnosno s manjim domalog prsta, imaju bolje ocjene iz jezika. U odrasloj dobi kod žena se prsti u većini slučaja izjednačuju, dok je kod muškaraca domali prst nešto veći od kažiprsta, pišu 24sata.hr.
Komentari