Stvorili repliku mosta koji je Da Vinči osmislio  koji bi premostio Istanbul

Stvorili repliku mosta koji je Da Vinči osmislio koji bi premostio Istanbul

Pola milenijuma nakon njegove smrti, stručnjaci i dalje otkrivaju koliko je talentovan i briljantan bio Leonardo da Vinči. Arhitekte i inženjeri sa Instituta za tehnologiju u Masačusetsu (MIT) koristili su 3D printer da stvore repliku mosta koji je Da Vinči osmislio, ali nikada nije izgrađen. Na njihovo iznenađenje, ne samo da je obavljao funkciju, nego bi da je izgrađen napravio potpunu revoluciju u tehnici mostogradnje.

Sultan Bajazit Drugi želio je da napravi most koji bi povezao Istanbul sa Galatom. Jedno od predloženih rješenja došlo je od Leonarda da Vinčija, koji je već tada stekao reputaciju u umjetnosti i nauci.

U pismu sultanu, uz koje je stigla je sveska sa skicama i bilješkama, Da Vinči je opisao most koji bi se sastojao od jednog velikog luka, poduprtog osnovama na obje obale.

Mostovi u to vrijeme su uobičajeno pravljeni koristeći seriju polukružnih lukova, a da bi se premostila razdaljina između dva grada, prema tadašnjoj arhitektonskoj tehnologiji bilo bi potrebno izgraditi najmanje deset potpornih stubova koji bi nosili čitavu strukturu.

Da Vinčijev dizajn, koji bi bez problema omogućavao brodovima da prolaze ispod njega, bio je radikalno drugačiji (i vjekovima ispred svog vremena), pa je to vjerovatno glavni razlog zašto sultan nije želio da rizikuje.

Sada, 500 godina kasnije istraživači su željeli da vide da li bi funkcionisao.

Originalne bilješke i crteži koji opisuju most nisu govorili o materijalu koji bi bio korišćen, ali su stručnjaci sa MIT zaključili da bi od tadašnjih materijala jedino kamen pružao dovoljnu snagu. Za razliku od tadašnjih inženjerskih rješenja koja su bila zasnovana na borbi protiv gravitacije, Da Vinčijev genij bio je u tome da je htio da koristi gravitaciju koja bi obezbijedila stabilnost.

Da bi testirali njegove pretpostavke, tim sa MIT je stvorio repliku mosta u razmjeri 1:500, dužine malo manje od metra i sastavili je od 126 blokova različitih oblika i veličina.

Ne samo da je most obavljao svoju funkciju, ostajući snažan i stabilan, već je tim utvrdio da je Da Vinči osmislio dizajn koji je minimizirao njihanje i lateralno kretanje strukture, koje bi da je postojalo brzo dovelo do njegovog rušenja.

Osnove mosta na obje strane bile su tako postavljene da su pružale izuzetnu stabilnost. Most bi bio u stanju da preživi čak i veoma snažne zemljotrese, što je utvrđeno tako što je stručni time postavio osnove replike na dvije pokretljive platforme.

Nije bio neuništiv, ali je za to vrijeme predstavljao arhitektonski biser i sigurno bi napravio revoluciju u mostogradnji.

RTS

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.