Podatak je otkrila Globalna komisija za iskorjenjivanje poliomijelitisa. To znači da je danas u svijetu aktivan još samo virus tipa 1, pošto je virus tipa 2 iskorijenjen 2015. godine, dok je najnovija bitka dobijena protiv virusa tipa 3.
Inače, procenat obolijevanja od dječje paralize smanjen je za više od 99 odsto u odnosu na 1988. godinu, ali virus tipa 1 i dalje je vrlo aktivan u Pakistanu i Avganistanu, gdje je ove godine zaraženo 88 ljudi, što je rast u odnosu na 2017. godinu, kada su zabilježene 22 zaražene osobe.
„Iskorjenjivanje poliovirusa tipa 3 je važna prekretnica na putu ka svijetu u kojem nema poliomijelitisa, ali, nema opuštanja“, izjavila je direktorka Svjetske zdravstvene organizacije za Afriku, Matcidiso Rebeka Moeti.
Ova bolest napada nervni sistem i može da prouzrokuje nepovratnu paralizu u roku od nekoliko sati. Bolest se ne može liječiti, ali je vakcinom moguće spriječiti infekciju. Upravo se vakcinisanjem u poslednjih nekoliko decenija, u svijetu dramatično smanjio broj novooboljelih.
Ipak, u društvima u kojima se ne sprovodi vakcinacija, virusi se lako ponovo jave i brzo šire. Posebno su osjetljivi ljudi sa slabijim imunitetom i oni koji žive u problematičnim higijenskim uslovima.
Na Filipinima je u septembru najavljeno da će se početi sa lokalnom kampanjom promovisanja vakcinisanja, pošto se dječja paraliza ponovo javila i registrovana su dva nova slučaja.
Moeti je pozvala centre političkih odluka da budno prate situaciju.
„Države moraju da ojačaju sistem obaveznog vakcinisanja uz jaču kontrolu, da bi se i najmanja opasnost pojave i širenja bolesti na vrijeme detektovala“, izjavila je Moeti.
Izvor:Rts
Komentari