Napravljeno pravo Ajronmenovo odijelo
Ajronmenovo odijelo

DJEČAČKI SNOVI

Napravljeno pravo Ajronmenovo odijelo

Američki inženjeri uspjeli da stvore skafander koji će astronautima omogućiti da skaču s ivice svemira bez padobrana.

BALTIMOR - Naučnici ispunili svoje fantazije.

„Kad porastem, biću Ajronmen“, govorili su inženjeri kompanija „Solar sistem ekspres“ i „Džakstopija“ kad su bili mali. Vjerovatno im niko nije vjerovao... Ipak, kad su se domogli laboratorija sa skupom opremom, napravili su odijelo nalik onom koje u stripu i filmu nosi milijarder Toni Stark.

Inspiracija u stripu

Dizajn „RL mark VI“ podsjeća na odijelo Tonija Starka i dolazi ne samo s raketnim pogonom na nogama već i s haj-tek AR naočarima, moćnim rukavicama i žiroskopom, a napravljeno je od komercijalnog odijela kosmonauta.

Odijelo su napravili inženjeri kompanije „Solar sistem ekspres“ iz Baltimora i biomedicinske firme „Džakstopija“, koji žele da ga ponude na tržištu do kraja 2016.



Bez padobrana


„RL mark VI“ omogućiće ljudima da skaču s velikih visina, pa čak i iz orbite Zemlje. Austrijanac Feliks Baumgartner uspješno je skočio sa 39.068 metara u oktobru 2012. Njegov slobodni pad trajao je četiri minuta i 19 sekundi prije nego što je otvorio padobran. Tim inženjera planira da testira odijelo tokom sličnog skoka s ivice svemira, ali uz korišćenje raketa na čizmama, koje će skakaču omogućiti da, takoreći, klizi kroz vazduh, ali i da se prizemlji koristeći isključivo njih, a ne padobran.

Stripovsko slijetanje

Inženjeri imaju u glavi dva načina slijetanja. Prvi metod je korišćenje samih raketa na nogama, koje bi se uključile nekih 30 metara iznad zemlje, dok je drugi metod mnogo sličniji onom koji koristi Toni Stark. Prvo će usporiti skoro horizontalnim letom, a zatim će se, neka tri metra iznad tla, uspraviti, uključiti nožne raketne potisnike i jednostavno se dočekati na noge.

U kompaniji „Solar sistem ekspres“ namjeravaju odijelo da isprobaju van laboratorije u julu 2016, a ako testiranje bude bilo uspješno, počeće serijsku proizvodnju već krajem te godine.

Naočare daju sve informacije

- AR naočare koje je napravio tim „Džakstopije“ dosta su slične „Gugleovim“ naočarima. Letaču daju sve informacije o visini na kojoj se nalazi, brzini kretanja, ubrzanju, lokaciji i putanji. Takođe, mogu mu dati i podatke o svim problemima s opremom kako bi imao vremena da iskoristi rezervni padobran. Naočare će biti u stanju da reaguju i na glasovne komande.



Odijelo „RL Mark VI“


- inspirisano stripom „Ajronmen“
- napravljeno u Baltimoru
- ima raketne potisnike na čizmama, AR naočare, žiroskop i moćne rukavice
- omogućava slijetanje iz svemira bez padobrana
- biće testirano van laboratorije u julu 2016. godine
- serijska proizvodnja počeće decembra 2016. godine

(Izvor: Kurir)